Tudjuk, hogy London messze van, és azt is, hogy Budapesten és Magyarországon sok minden messze nem úgy működik, mint ott. De talán mégis van értelme máshol bevált jó példákat megmutatni, mert hátha egyszer nálunk is akad egy Maria Hanlon, és lesz egyszer egy BBC Introducing, és nyílnak könnyebb utak a feltörekvő zenészek előtt.
Maria Hanlon DJ-ként és producerként dolgozik a londoni BBC Introducing című rádióműsorában, ahol igyekszik a feltörekvő művészek zenéjét szélesebb közönséghez eljuttatni. Emellett a King's Cross-i közösségi rádióállomás, a Voices Radio műsorát is vezeti. Hanlon rendszeresen jár koncertekre, és folyamatosan keresi azokat az új művészeket, akiket érdemes támogatni. Az Institute of Contemporary Music Performance (Kortárs Zeneművészeti Intézet) blogjának írt cikkében megoszt néhány tippet arról, hogyan igazodjunk el a zeneiparban.
Építs ki hálózatot!
Természetesen a közösségi média is fontos, de a személyes találkozás a legjobb módja annak, hogy valóban bővítsd a hálózatodat, és új lehetőségeket teremts, legyen szó akár koncertekről vagy fesztiválokról. A személyes találkozás azt is jelenti, hogy nagyobb valószínűséggel emlékeznek rád, hiszen például az e-mailek gyakran elvesznek a zsúfolt postafiókokban.
Használd a BBC Introducing platformját!
Ha szeretnél érvényesülni és nagyobb közönséget találni a BBC Introducing segítségével, küldd el a zenédet. A BBC Uploader lényegében egy óriási postaláda, aminek címére érkezett zenéket a csapatommal meghallgatjuk. Tedd fel oda a zenédet, de előtte győződj meg róla, hogy ez-e az, ami a legjobban képviseli a zenei stílusodat. Hetente több száz zeneszámot kapunk, ezért próbáld meg feltölteni azt a zenét, ami valóban hitelesen mutat meg téged.
Ne a tökéletességet hajszold! Oszd meg, amire büszke vagy!
Mindig nehéz eldönteni, hogy mikor érdemes kiadni egy számot, hiszen mindig van még egy kis finomítás vagy szerkesztés, ami még „ráfér” az adott projektre. Szerintem akkor tudod a legjobban, hogy mikor van kész egy szám, ha büszke vagy rá. Inkább csinálj olyan zenét, amit szeretsz és légy önazonos, minthogy megpróbálj egy divatos műfajhoz vagy stílushoz tökéletesen igazodni. Természetesen minden projekt egyedi, és kezdetben nehéz lehet ráérezni, mikor van valami ténylegesen „kész”, mégsem lehet a végtelenségig finomítani.
A felvétel minősége nem kulcsfontosságú
A BBC Introducing radarján lévő feltörekvő művészek közül sokan pályájuk korai szakaszában vannak, és a felvételek minősége nem feltétlenül a legjobb. Csapatunk tisztában van ezzel, és azt is tudjuk, hogy a keverés további költséget jelenthet, ami nem mindig fér bele. Ha egy beküldött munka tetszik nekünk, meghallgatjuk, lejátsszuk és megosztjuk akkor is, ha a felvétel nem tökéletes, mivel tudjuk, hogy új tehetségekkel és művészekkel dolgozunk.
Koncertezz élőben!
A közösségi média mellett az élő fellépések is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy felfedezzenek. A BBC Introducingban bemutatott művészek közül sokakat az interneten fedezünk fel, más művészeket azonban úgy találunk meg, hogy koncertekre járunk. Nekem személy szerint ez a kedvenc módszerem a tehetségek felfedezésére, mivel sokkal személyesebb. Így az új művészek gyakran emlékezetesebbek és nagyobb hatással vannak rám. Emellett kezdőként a fellépés nagyon jó módja annak, hogy megismerkedj a többi művésszel és a rajongókkal.
Ismerd meg a helyi zenei szcénát!
Kezdő művészként fontos tisztában lenned a környezetedben lévő zenei helyszínekkel, mivel ezeken a helyeken tudsz majd fellépni, és kapcsolatokat építeni. Én Észak-Londonban élek, és a Jazz Cafe és a Koko a két kedvencem. Kelet-Londonban ott van a Paper Dress Vintage, az Oslo Hackney, a Folklore, a Ninety One Living Room, a The Old Blue Last, a Shacklewell Arms és még sok más, amelyek mind zseniálisak. A kisebb zenei előadóterek fantasztikus lehetőséget nyújtanak minden zöldfülű nűvésznek, hogy közönség előtt játszhassanak, és remélhetőleg új rajongókat szerezzenek.
Használd ki BBC Introducing-ot!
A műsorunkban már számtalan tehetséges új művészt fedeztünk fel, rengetegen használták már ugródeszkaként az Introducingot. Minden egyes alkalommal lenyűgöz, ha végignézhetem egy-egy újabb zenész felemelkedését. Először csak meghallom a zenéjüket a platformunkon, majd elmegyek a koncertjeikre, látom őket egyre menőbb fesztiválokon játszani, figyelem, ahogy növekszik a rajongó táboruk. A BBC Introducing sok sikertörténetet tudhat magáénak, például Arlo Parks, Little Simz és Joy Crookes (hogy csak néhányat említsünk) is nálunk kezdtek.
Maria Hanlon
(Fordította: Ifj. Rozsonits Tamás)
Forrás: https://www.icmp.ac.uk/blog/maria-hanlon-how-break-music-industry