A Let Music Fill My World (LMFMW) egy chicagói osztályteremben született 2023-ban, miután a Grammy-re jelölt, John Ondrasik a Farragut Career Academy diákjaival közösen megalkotta az azonos című dalt. A diákok, akik közül a legtöbben előtte még soha nem szereztek zenét, szívüket-lelküket öntötték a dalszövegbe. Komolyan átgondolták, mit jelent számukra a zene. Zeneipari szakemberekkel együttműködve rögzítették a dalt és klipet is forgattak hozzá. A dalról egy évvel később mozgalmat neveztek el.
Mind a tapasztalat, mind tudományos kutatások bizonyítják, hogy ha gyerekek lehetőséget kapnak a zenélésre, az számtalan utat nyit meg előttük: segít az önkifejezésben, kapcsolatteremtésben és fejleszti a kreativitást. Pontosan ezért alakult meg az LMFMW mozgalom, amelynek küldetése, hogy bővítse a zeneoktatáshoz való hozzáférést, azaz minden diák, társadalmi háttértől függetlenül, megtapasztalhassa a zene erejét. Mindannyian személyes tapasztalatból tudjuk, hogy a zene segíthet a nehéz élethelyzetekben is. Fel tudunk idézni alkalmakat, amikor egy dal hatására más színben láttuk a világot, másként álltunk egy problémához? Mert én többet is. A zene segíthet nekünk kifejleszteni és gyakorolni azokat a készségeket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy egy jobb közös jövőt teremtsünk. Ez az a fajta gyakorlatias optimizmus, amit nem csak a saját gyermekeimnek, hanem minden fiatalnak kívánok.
Tudományosan bizonyított tény, hogy a zene fejleszti a diákokat. Megbízható kutatások támasztják alá, hogy a zenei programokban részt vevő tanulók jobban teljesítenek például matematikából és szövegértésből. Emellett a zenélés fejleszti a kreativitást és az érzelmi intelligenciát, a zenekarokban és együttesekben való együttműködés révén pedig szociális kapcsolatokat építhetnek a fiatalok. A zene a mentális egészség és az érzelmi jólét szempontjából is fontos, mert segít a stressz levezetésében.
Előnyei ellenére az Egyesült Államokban diákok milliói nem férnek hozzá a zeneoktatáshoz a költségvetési megszorítások és a prioritások eltolódása miatt, pedig a zene a teljes körű oktatás szerves részét képezi. A szomorú valóság az, hogy rengeteg iskolában egyszerűen nincsenek meg a szükséges (elsősorban anyagi) források ahhoz, hogy zeneoktatási lehetőségeket biztosítsanak a tanulóknak.
Ezért is indítottuk el a „Power of Music” sorozatot, egy hetente jelentkező podcast-et, amely zenepedagógusok, diákok és zenészek valós történeteit mutatja be. A közösségi médiában hiteles történetmesélésen keresztül ezek az első kézből származó beszámolók megmutatják, hogyan nyitja meg a zene az ajtókat a tanulás, a gyógyulás és a növekedés előtt, és arra bíztatják az embereket, hogy találják meg önmagukat a zene segítségével.
A Let Music Fill My World (LMFMW) célja, hogy szociális háttértől függetlenül minden gyermek számára biztosítsa a zeneoktatás lehetőségét az iskolákban. Elsősorban azt akarják bebizonyítani, hogy a zene több mint egy művészeti forma: a tanulás, az önkifejezés és az emberi potenciál fejlesztésének fontos eszköze.
A Let Music Fill My World forrásokat, finanszírozást és lehetőségeket biztosít a pedagógusoknak, diákoknak és iskoláknak, hogy érdemben foglalkozhassanak a zenével. A zenepedagógusok támogatásával és a kreatív lehetőségek előmozdításával azt szeretnénk elérni, hogy minden diák hozzáférjen a zeneoktatás életet megváltoztató előnyeihez.
Milyen lenne egy zene nélküli világ? Őszintén szólva, nehéz elképzelni. A Let Music Fill My Worldnél tudjuk, hogy egy zene nélküli világ nem csak a hangzás szempontjából lenne csendesebb, hanem a kreativitás, az emberi kapcsolatok, a személyes rugalmasság és a képességek szempontjából is, mert a zenével ki tudjuk fejezni azt, amit szavakkal nem lehet. Zene nélkül az osztálytermek kevésbé lennének élénkek, az érzelmeket nehezebb lenne kifejezni, és a közösségek kevésbé lennének összekapcsolódva. A zene nem csupán háttérzaj, hanem egy univerzális nyelv, amely megnyugtat, energiát ad, inspirál, beindítja a képzeletet, és ami talán a legfontosabb, összehozza az embereket.
A Let Music Fill My Worldnél hiszünk abban, hogy a zene alapvető fontosságú, nemcsak azok számára, akik hivatásszerűen foglalkoznak vele, hanem minden diák, minden osztályterem és a közösség minden tagja számára. Az oktatás, a kreativitás és a tudatosság révén az a küldetésünk, hogy mindenki figyelmét felhívjuk a zeneoktatás értékeire.
Cayley Tull
Cayley Tull a Tullman Family Office nevű civil szervezet elnöke, ahol az oktatási és szociálpolitikai befektetéseket irányítja. Olyan megoldások kidolgozásán dolgozik, amelyek bővítik a lehetőségekhez való hozzáférést, elsősorban a zeneoktatásra és a kreatív tanulást támogató kezdeményezésekre fókuszálva.