Ének-zenetanítás módszertana, fejlődéselmélet, konfliktuskezelés és a könnyűzenetanítás gyakorlati tapasztalatai. Ezek a témák szerepelnek a Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportja által szervezett, ingyenes képzési napok programjába, amely öt alkalom után 2025-ben is folytatódik.
A Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportja 2023 végén kísérleti jelleggel indította el az „Aki ért hozzá, az jól tanítja” című ingyenes képzési programját, amire elsősorban olyan könnyűzenét oktató zenetanárokat várt, akik nem feltétlenül rendelkeznek pedagógiai képesítéssel. A szervezők szándéka az első alkalomtól kezdve az volt, hogy a legtöbb esetben gyerekeket vagy fiatal felnőtteket oktató, többségében kiváló zenész legalább hallhasson azokról a témákról, amelyek a pedagógusképzés komoly alkotóelemei, és elinduljon valamiféle önképzés a könnyűzenét oktatók körében. Az első öt alkalom bebizonyította, hogy mindaddig, amíg Magyarországon nincs könnyűzenetanár-képzés, illetve a gyakorló zenetanárok nem szerezhetnek valamiféle másoddiplomát ezen a területen, óriási szükség van az ilyen ismeretterjesztésre.
Az „Aki ért hozzá, az jól tanítja” programnak 2023-ban a Rocksuli Debrecen és a tatai Peron Tehetségpont adott otthont, és mindkét helyen kiderült, hogy a téma iránt nem csupán a könnyűzenét tanítók, illetve a pedagógus diplomával nem rendelkezők érdeklődnek, de komolyzenei iskolák, végzett tanárai is fontosnak tartották ismereteik felfrissítését. Az első két, kísérleti oktatási napot az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzeneoktatást Támogató Alprogram meghívásos pályázatának köszönhetően 2024-ben újabb három helyszínen szervezhette meg a képzést a Hangőr Egyesület. A februári, pécsi képzési nap bebizonyította, hogy egy ilyen programért az elhivatott zenetanárok akár száz kilométer is hajlandók utazni. A június elején, Békéscsabán rendezett esemény tapasztalata volt, hogy a nyári könnyűzenei táborok szervezőinek is jól jöhetnek a Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportja által kínált ismeretek. A tavaly őszi, szegedi program pedig ismét megmutatta, hogy a könnyűzenét tanítók számára is mennyire fontos a más intézményekben vagy városokban tanító kollégáikkal való találkozás, a tapasztalatok személyes cseréje.
A Hangőr Egyesület úgy döntött, 2025-ben is folytatja az ingyenes képzési programot, így ebben az évben a fővárosban és további két városban megszervezi a programot. A korábbiakhoz képest azonban annyiban változik a program, hogy a tavaly december 5-én rendezett Hangadó fórumon kipróbált konfliktuskezelő tréning a képzés része lesz. A Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportja szívesen veszi helyi zenész közösségek javaslatát az „Aki ért hozzá, az jól tanítja” képzési napok helyszíneire. A korábbi programok beszámolói, illetve a munkacsoport elérhetősége megtalálható az immár nyolcadik éve folyamatosan működő Poptanítás blogon (poptanitas.blog.hu).
PM