Sehova helyett valahova
2024. december 10. írta: Poptanító

Sehova helyett valahova

Elsősorban az alapfokú könnyűzene-oktatás megteremtése és kiszélesítése mellett tette le a voksát Andrásik Remo a Hangadó fórumot nyitó előadásában. Az Öröm a Zene vezetője Sehonnan sehová című vitaindítójában örök optimistaként elismerte, nemcsak tartunk valahonnan valahová, de a könnyűzene-oktatásnak eredményei is vannak Magyarországon.

241210-remo1.jpgAndrásik Remo a több mint három évtizedes múltra visszatekintő Gitármánia táborok elindítója, bő évtizede az Öröm a zene tehetségkutató sorozat szervezője, a Hangszert a kézbe egyik kitalálója és megvalósítója, zenész, gitártanár, zenei tankönyvek szerzője azzal kezdte vitaindítóját, hogy az 1990-es évek eleje óta nagyon sokan dolgoznak a könnyűzene-oktatás „rendszerbe” emelésén. A Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportja által 2024. december 5-én tartott Hangadó című fórum első felszólalójaként arra is emlékeztetett, hogy a könnyűzene-oktatás közoktatási rendszerbe való beemelésére már 1968-ban ígéret hangzott el, 1981-ben is felvetődött, sőt az elmúlt években is voltak hangzatos tervek, de ezekből eddig semmi sem valósult meg. Szerinte az is kimondható, hogy miközben az iskolai ének-zeneoktatás tulajdonképpen „kuka”, így ott sem nagyon jelenhetett meg a könnyűzene. Így nem véletlen, hogy a Rockmúzeumban elhangzott előadásának a Sehonnan sehová címet választotta.

Ugyanakkor Andrásik Remo felhívta a figyelmet arra is: nem mindegy, hogy az elmúlt évtizedek könnyzene-oktatásáról véleményt alkotók milyen szemszögből, milyen csoport tagjaként teszik ezt. Szerinte a benne lévők, az érdekeltek az alapján mondanak véleményt, hogy személyes céljaikat, elképzeléseiket hogyan tudták megvalósítani. Márpedig a könnyűzene-oktatásban érintetteknek el kell ismerniük, hogy az elmúlt évtizedekben a Debreceni Rocksulinak újabb követői lettek, a Gitármánián kívül is egyre több hangszeres tábor várja az érdeklődőket, végre elindult a hazai, könnyűzenei felsőoktatás, tehát valahonnan valahová sikerült eljutni. Ugyanakkor egy passzív, a könnyűzene-oktatásban nem érdekelt szemlélő, vagy a könnyűzene-oktatás alakítói közé nem tartozó személyes igényei és elvárásai alapján akár másként is láthatja ezt a kérdést. Miközben vannak ellenérdekelt felek is, akik érthetetlen módon akadályozzák, keresztbe tesznek annak, hogy minél több helyen, minél többen tanulhassanak Magyarországon könnyűzenét.

241210-remo3.jpgAndrásik Remo úgy fogalmazott, hogy az ellenérdekeltnek tűnők közül sokakat inkább a megszokotthoz való ragaszkodás jellemez. Elmondta például, hogy ma Magyarországon nagyjából 800 alapfokú művészeti iskola működik, és közülük körülbelül félezerben zenét is lehet tanulni. Ugyanakkor a rendelkezésre álló információk alapján az évente mintegy 120 ezer diákot oktató helyek mindössze 3-4%-ban lehet könnyűzenét is tanulni. Ez azonban komoly előrelépés – hívta fel a figyelmet az előadó –, már ha arra gondolunk, hogy néhány éve ez a szám még a nullához közelített.

A Hangadó fórum első előadásában elhangzott az is, hogy a könnyűzene-oktatás széleskörű elterjedéséhez szükség lenne a könnyűzene valamiféle kanonizációjára. Már csak azért is, mert bár a könnyűzene csak néhány évtizedes múltra tekint vissza, elvitathatatlanul az egyetemes zenetörténet része, azaz vannak dalok, szerzemények, produkciók, amelyek értéket képeznek. „A populáris zene és az erre épülő popkultúra a globális kortárs népzene szintjére emelkedett” – tette hozzá Andrásik Remo, aki előadása végén, kicsit a jövőbe tekintve, felvetette azt a témát is, miszerint a magyar könnyűzene-oktatást jelenleg meghatározó, irányító, alakító szakemberek többsége immár évtizedek óta dolgozik ezen a területen, többségük erősen ötven fölött van. Éppen ezért a továbblépés szempontjából az is fontos lenne, hogy egy olyan új generációnak lehessen átadni a stafétát, akik 15-20 éves távlatban képesek a magyar könnyűzene-oktatásról gondolkodni, és majd tenni is érte.

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr7718749266

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása