IDK, a 29 éves rapper a brit Vouge magazin online kiadásában beszélt arról, hogy fiatal zenészként miként próbál boldogulni a zeneiparban. A független előadóként indult zenész néhány tanácsot is ad azoknak, akik arra adnák a fejüket, hogy kiadóval kössenek szerződést. És ezek a tanácsok talán itthon is megfogadhatók.
„Mindannyian hallottunk már rémtörténeteket a zeneipari szerződésekről. De tagadhatatlan, hogy a lemezkiadóval kötött megállapodás nélkül nehéz boldogulni. Mi a különbség a kizsákmányoló és a segítő szerződés között? Melyek a gyakori buktatók a zeneiparban? Hogyan hozhatod ki a legtöbbet a lehetőségeidből? A 29 éves marylandi rapper, IDK osztja meg velünk tapasztalatait.
– Szeretek segítőként tekinteni magamra – nem rapper, nem is üzletember vagyok. Egyszerűen csak segíteni akarok másoknak – mondja IDK. Mielőtt leszerződött a Warner Musichoz, sikeres karriert futott be független művészként. Ez felkészítette őt arra, hogyan dolgozzon együtt egy lemezkiadóval.
– Sokan nem ismerik ki magukat a zeneipar útvesztőiben, ezért gyakran előfordul, hogy megutálják a lemezkiadóikat – magyarázza. – Ez nem a művészek hibája, hanem a kiadóké, mivel nem tájékoztatják a művészeket megfelelően a majdani szerződéseikről. Igazságtalan elvárni egy laikustól, hogy tudja, hogyan működnek a lemezkiadók.
IDK szerint a zeneiparban való érvényesülést nem tanítja senki. Ráadásul az induló művészek egy teljesen új, ismeretlen környezetbe csöppennek.
– Az előadók lemezszerződésekkel foglalkoznak, de nem tudják, hogyan dolgozzanak egy vállalati környezetben – magyarázza. – Segíteni akarok a többi művésznek, hogy ez a világ ne zavarja össze őket.
IDK megoszt néhány tippet.
1. Békélj meg a művészet és az üzlet közötti feszültséggel
A művészeknek meg kell érteniük néhány gazdasági alapszabályt, amely befolyásolja a költségeket. Ha egy művész hű önmagához, nem rugózik a bevétel vagy a piaci részesedésén. Azonban a vállalat biztosan aggódik miatta, mert minden (az adott kiadónál) dolgozónak részben ezen is múlik a megélhetése. Így a döntéseik szinte mindig a profit alapján születnek, ám ez nem feltétlenül összeegyeztethető a zenészek értékeivel. Egy művész sokszor nem érti, hogy a kiadó dolgozóinak is meg kell élniük. Ez nem könnyű, mert mindenkinek egy kicsit önzőnek kell lennie a túléléshez. Így a zeneipar elsősorban a profitról, nem a művészetről szól. Egy igazi művésznek azonban nem szabad üzletemberként gondolkodni!
2. A mentális egészség elsőbbséget élvez
Minden áron sikeresek akarunk lenni, így erről gyakran megfeledkezünk. Nem szabad folyamatosan azon aggódni, hogyan kereshetünk pénzt. A mentális egészség prioritás, ugyanis anélkül nem mehetünk semmire. Gyakran látom, hogy a művészek „megőrülnek” és eltűnnek a süllyesztőben. Nem szabad túlhajtanunk magunkat, mert akkor nem fogjuk tudni élvezni a sikerünk gyümölcseit.
3. Tedd azt, ami a legjobb neked
Egy lemezkiadónál építheted a márkádat, növelheted a bevételedet. De ne veszítsd szem elől az értékeidet! Tartsd magad távol azoktól az emberektől, akik azt mondják, hogy ne csinálj valamit, vagy csinálj valamit a zeneiparban, mert minden az adott személyre és útra van szabva. Senki sem mondhatja azt, hogy ne köss szerződést egy nagy kiadóval, vagy azt, hogy a gettóban vagy, és nem is tudsz zenét csinálni, mert nincs szerződésed. Rájöttem, hogyan lehet pénzt keresni, független művészként. Szerencsés voltam. Ez nem megy mindenkinek.
4. Állj ki magadért
Bárki, aki meg akarja mondani, hogyan csináljak bizonyos dolgokat, hogyan írjam a dalimat, hogyan alakítsam a művészi identitásomat, attól megkérdezem: Ki vagy te, hogy dirigálj nekem? De ha azt kérdezik, hogy „Miért ez és ez az albumod címe? Miért erre vagy arra utalsz a zenédben?”, a válasz, hogy ez vagyok én, ilyen a művészi identitásom. Az embereknek meg kell érteniük, hogy minden ember másmilyen, és csak ő határozhatja meg a saját identitását, még ha mások nem is értik azt. Azt hiszem, az a legfontosabb, hogy mindenek előtt legyünk hűek önmagunkhoz.”
Amel Mukhtar
(Fordította: Ifj. Rozsonits Tamás)
Forrás: https://www.vogue.co.uk/arts-and-lifestyle/article/idk-harvard-music-guide