100 millió dal a mobilomon címmel hangzott el felvezető előadás a könnyűzene és a közoktatás kapcsolatát feszegető A zene az kell? című panelbeszélgetés előtt. A Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportjának Könnyű zenét vinni az iskolákba? című fórumáról készült videók immár elérhetőek.
A négy panelből álló program első részében a fiatalok zenefogyasztási szokásairól beszélgettek a meghívott vendégek. A 100 millió dal a mobilomon című felvezető előadást Mezei Csaba, a ProArt – Szövetség a Szerzői Jogokért/MAHASZ kommunikációs szakértője tartotta. Mezei felhívta a figyelmet arra, hogy a legfrissebb felmérések szerint a fiatalok kultúrára költött pénzük legalább harmadát könnyűzenére fordítják, azt viszont semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a zenefogyasztási szokások milyen nagymértékben változtak meg az elmúlt évtizedek során. A streaming platformok és az okostelefonok megjelenésével ugyanis dalok milliói váltak elérhetővé a zenehallgatók számára. Ennek következményeképp sokkal többféle zenét hallgatunk, mint 20 éve, és az aktív zenefogyasztás is jelentősebb, a streamingelőfizetések száma pedig folyamatosan nő.
A bevezető előadást követően Bajnai Zsolt, a Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportjának vezetője, Jantyik Zsolt, tanácsadó, a Nemzeti Művelődési Intézet főmunkatársa, Nagy Anikó, projektmenedzser, Diák- és Ifjúsági Újságírók Országos Egyesülete részéről, és Weyer Balázs, a Music Hungary Szövetség elnöke beszélgetett Horváth Gergely moderálása mellett a könnyűzene és a közoktatás kapcsolódási lehetőségeiről.
Nagy Anikó a beszélgetés során a zene jótékony hatásaira hívta fel a figyelmet, hiszen ismert tény a zene közösségépítő szerepe, de fontos az érzelmi intelligencia fejlesztésében is. Ahhoz, hogy a közös zenélés által a fiatalok megtanuljanak egymásra figyelni, növekedjen az együttműködési hajlandóságuk, a zenét játszva kell tanítani, nem pedig versenyzongoristákat kell képezni a közoktatásban.
Ahogyan azt Bajnai Zsolt kiemelte, fontos lenne látni, hogy a könnyűzene nemcsak az énekórák tanrendjébe illeszthető be. A nyelvórákon, a történelemórákon vagy akár az osztályfőnöki órákon is lehetőséget kellene teremteni arra, hogy a zene jelen legyen az oktatásban – legyen szó dalszövegek fordításáról vagy a történelem egyes időszakainak megismeréséről az adott korszakban született zenék által. A könnyűzenével ugyanis olyan diákokat szólíthatunk meg, akiket egyébként más eszközökkel nehéz elérni.
A bevezető előadás, valamint az azt követő beszélgetés elérhető a Hangőr Egyesület Youtube csatornáján.
Bevezető előadás: https://youtu.be/s9-DG1lv6OQ
Panelbeszélgetés: https://youtu.be/_Rq3_UEHVRk
A konferencia az NKA Hangfoglaló Program támogatásával valósult meg a Budapest Music Centerben