„Neked írom a koncepciót” címmel a Hangőr Egyesület és a Szolnoki Városfejlesztő Zrt közösen szervezte meg 2022 júniusában az NKA Hangfoglaló Program támogatásával megvalósult városi zenei koncepciókról szóló konferenciát.
A városi zenei koncepciók létrehozását és megvalósulását elősegítő pályázatot első alkalommal 2017-ben írták ki az NKA Hangfoglaló Program, a Halmos Béla Program és a Zeneművészet Kollégiumok közösen. Abban az évben 11 város, majd három évvel később 7 város nyert támogatást, a melyeknek tapasztalatairól és eredményeiről tartottak előadást a programban résztvevők. A konferenciát a Rázsi Botond az Egri Ifjúsági Zenei Programról (EIZP) szóló előadása nyitotta, ami egyfajta előfutára volt a városi zenei koncepciók pályázatoknak. Rázsi Boton, Eger egykori alpolgármestere elmondta: 2014 óta működik az EIZP és azóta számos helyi könnyűzenei formáció hangfelvételeinek elkészülését, videóklipeket, próbaterem bérlésére adott támogatást valamint koncerteket valósítottak meg.
Süli András a debreceni öntevékeny zenei életének fejlesztési koncepciójáról beszélt, amelynek keretén belül kis léptékű zenei támogatási programot indítottak, amelyre fiatal előadók, zenekarok pályázhatnak valamint megkezdődött a feltörekvő zenekarokat támogató Hangfoglaló Pont működésének megszervezése. A koncepciót a városi önkormányzat is támogatja, így kerülhetett megrendezésre a Made in Debrecen fesztivál is.
Kecskemét város zenei koncepcióját Szénási Pál Bertalan mutatta be. Kiemelte, a zene stratégiai fontosságú terület a megyeszékhely életében. A koncepció kidolgozása során figyelembe vették a zene közösségformáló erejét, a személyiség- és képességfejlesztő hatását, de számoltak a zenei iparág gazdasági erejével is.
Cegléd a fentiekhez képes más irányból közelítette meg a koncepció kidolgozásának folyamatát. Détári-Lukács Ágnes, a helyi kulturális központ vezetője arról beszélt, hogy milyen eredményekkel ültették egy asztalhoz a város zenei életét valaha meghatározó és azt jelenleg is formáló alakjait. A sokéves tapasztalatokkal rendelkező zeneipari szakemberek és a friss zenei irányzatokat első kézből ismerő szakemberek közösen vitatták meg a támogatás adta lehetőségeket, amelynek segítségével olyan párbeszéd indult meg a zenei életről, ami a város kulturális életét előre tudja vinni.
A házigazda Szolnok könnyűzenei koncepciója még csak készül, így az ahhoz felhasználható városi kulturális koncepcióról Tapasztó Ildikó, a városháza osztályvezetője beszélt. Megemlítette, hogy az elkészült többéves terv célja, hogy folyamatosan fejlessze a megyeszékhely kulturális arculatát, és 2035-ben a város pályázhasson az Európa Kulturális Fővárosa címre.
A konferencia előadásairól készített videófelvételek most teljes terjedelmükben elérhetők a Hangőr Egyesület YouTube csatornáján. A konferencia célja az volt, hogy a programban részt vevő városok képviselőinek lehetőséget teremtsen a tapasztalatok megosztására, és a jógyakorlatok saját koncepcióba történő átemelésre.
S. V.
A konferencia hat előadása itt érhető el:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLaJqHsyw5qDqEchVFRO6UzHkCD2TiHUCE