Legalább hat olyan program lesz az idén tizedik alkalommal megrendezendő Music Hungary konferencián, amelyek közvetlenül vagy közvetve a könnyűzenei oktatás különböző területeivel foglalkoznak majd. Az eseménynek november 29-30-án ismét a veszprémi Hangvilla ad otthont.
A Könnyűzenei oktatás és a zene szeretete című, november 30-án délután kezdődő kerekasztal az egyetlen olyan program az idei Music Hungary konferencián, amelynek témája kifejezetten a könnyűzene oktatására fókuszál. A szervezők szándéka szerint terítékre kerül majd a kérdés, hogy ha az állami oktatási rendszerből szinte teljesen hiányzik a könnyűzenei képzés, akkor hol és hogyan lehet ma, Magyarországon ilyen zenét tanulni. Az előzetes kérdések között ugyancsak feltűnik az a már sokszor megvitatott kérdés, hogy miként hathat a hazai könnyűzenei életre a könnyűzenei hangszeres képzés hiánya, illetve ez hogyan hat vissza a fogyasztási szokásokra, sőt a zenei műveltségre. A tizedik Music Hungary konferencia szervezői Maróthy Zoltánt, a Kőbányai Zene Stúdió gitár és zenei gyakorlat tanárát, Pap Tibort, a tatai Peron Tehetségközpont igazgatóját, Bajnai Zsoltot, a Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportjának vezetőjét, illetve Iamyank zenész, zeneszerző, producert, az imPro School vezető oktatóját hívták meg a témáról beszélgetni.
A könnyűzenei oktatás témájához sorolható ezen kívül a Zeneipari háttérképzés mai állása című, ugyancsak a konferencia második napjára tett kerekasztal, ahol Váczi Kristóf, az a38 akadémia vezetője, hangmérnök, Lovás András, a Rocksuli oktatója, és Réz György, a Majdnem Híres Rocksuli alapítója és vezetője fognak a témáról vitatkozni. Témáik között szintén sokszor átbeszélt ügyek bukkannak majd fel, hiszen többek között azt is feszegetik, hogy hova mehet tanulni ma Magyarországon az, akinek az az álma, hogy menedzser, indie kiadóvezető, hangtechnikus, színpadmester, fénytechnikus vagy fesztiválszervező szeretne lenni. Ugyanakkor érdekes lehet, ha a résztvevők valóban megvitatják a könnyűzenei háttéripar számára szakembereket képző magánintézmények lehetőségeit és jövőképét.
Mindezek mellett lesznek olyan előadások a Music Hungary Szövetség által szervezett programban, amelyek ha nem is közvetlenül, de mégiscsak érinteni fogják a könnyűzenei oktatás kérdését és problémáit. Érdekesnek ígérkezik ebből a szempontból a Zene és hobby című beszélgetés, ahol a résztvevők - Áron András Apey, Márton András, Ohnody és Tóth Gergely Áron – arra keresik a választ, hogyan vezet az út az első megpengetett akkordtól, az első, haveroknak szervezett koncerttől oda, hogy valaki kizárólag a zenei szektorból éljen meg. Nem kevésbé érdekesnek ígérkezik a Zene és jövő című előadás, amely a hologram-sztárok, a virtuális koncertek, a mesterséges intelligencia által írt dalok már létező világát igyekszik bemutatni, felvetve a kérdést, hogy a zeneipar mit kezdhet az ilyen kihívásokkal.
Kissé száraz, de a könnyűzene oktatása szempontjából is fontos téma lesz a Zene és az állami támogatások című beszélgetés, hiszen a könnyűzene oktatása e források nélkül nemcsak elképzelhetetlen, de jelenleg el sem indítható Magyarországon. És ugyancsak fontos lesz az könnyűzenei oktatás szempontjából a 10. Music Hungary Konferenciát nyitó, a friss Zeneipari jelentésről szóló előadás, amely nemcsak az elmúlt évek változásait és a jelen helyzetet mutatja majd be, de talán némi támpontot ad a jövőhöz, azaz a könnyűzenei oktatás alakításához is.
PTB