Az 1989 előtti határon túli magyar könnyűzenei életről szervez Meddig érhetett az ének? címmel konferenciát a Hangőr Egyesület, a beatkorszak.blog.hu és a Marosvásárhelyi Rocksuli szeptember 9-én, Marosvásárhelyen. A konferencia előtti napon erdélyi és magyarországi zenészek elevenítik fel a nyolcvanas évek romániai koncertezési lehetőségeit.
Erdély legsikeresebb könnyűzenei formációja, a Metropol Group 1978-ban megjelent lemezén hallható Égig érhetne az ének dal címét „kölcsönözve” rendez konferenciát a rendszerváltások előtti, határainkon túli, magyar rockzenéről a Hangőr Egyesület, a beatkorszak.blog.hu és a Marosvásárhelyi Rocksuli. A szeptember 9-én a marosvásárhelyi Stúdium HUB konferenciatermében sorra kerülő tanácskozás három szekcióban igyekszik feltárni a hatvanas-nyolcvanas évek nem magyarországi magyar könnyűzene lehetőségeit és emlékeit. A „De azért csak várom, várom a táncot” alcímet viselő első szekcióban Bárdi Nándor a Kádár-korszak magyarságpolitikáját, Rozsonits Tamás az időszak nemzetközi könnyűzenei irányait, Bajnai Zsolt pedig a magyar ifjúsági sajtó és a határon túli könnyűzene viszonyát vázolja fel előadásában. Az „Élj őszintén” című második blokk a határon túli magyar könnyűzenéjé, amelyben Farkas Sándor a Kárpátalja, Lacza Gergely a Felvidék, Csorba Zoltán pedig a Vajdaság egykori lehetőségeiről beszél. A „Valami mindig kimondatlan marad” szekció Erdély könnyűzenéjével foglalkozik, amelyben Demeter Csanád a hatvanas-hetvenes éveket, Zilahi Csaba pedig a nyolcvanas éveket és a rendszerváltás időszakát mutatja be, míg Hints Zoltán a romániai magyar lemezekről tart előadást.
A konferenciát több program is felvezeti. Szeptember 8-án délután a Rózsák tere 4. számú házra kerül fel az első erdélyi Poptörténeti Pont, amely a nyolcvanas évek egyik legsikeresebb marosvásárhelyi rockbandájára, az Autostop MS-re emlékeztet a jövőben. Ezt követően az Apolló-házban párhuzamos könyvbemutatón ismerhetik meg az érdeklődők Zilahi Csaba Erdélyi magyarock és Vass Norbert Mindenki! című könyveit. Este pedig a konferencia témájához szorosan kapcsolódva „Játék határok nélkül” címmel Boldizsár István (Semnal M), Dán Péter (Autostop MS) és Debreczeni Ferenc (Omega) idézik meg, milyen volt a nyolcvanas években Romániában koncertezni.
A Meddig érhetett az ének című konferencia indításaként nyílik meg a Stúdium HUB földszinti kiállítóterében az Azok a rockzenészek – Ahogyan Szalay Zoltán látta őket című, a magyar könnyűzene alakjait, helyszíneit és hátterét 1959 és 1989 között megidéző kiállítás, amely egy hónapig vendégeskedik Marosvásárhelyen. A konferenciát és a kiállítást Kovács Mihály Levente, a Maros Megyei Önkormányzat alelnöke nyitja meg.
A Hangőr Egyesület, a beatkorszak.blog.hu és a Marosvásárhelyi Rocksuli szeptember 9-ei eseményeit élőben közvetítik a szervezők közösségi felületein, illetve a maga nemében kuriózumnak tekinthető konferencián elhangzott előadásokból még idén kötet jelenik meg.