Az erdélyi Metropol Group dalának címét kölcsönözte konferenciája címéül a beatkorszak.blog és a Marosvásárhelyi Rocksuli. A rendszerváltások előtti határon túli területek magyar könnyűzenéjének történetét feszegető tanácskozást szeptember 9-én rendezik a Maros parti városban. Hints Zoltánnal, a rocksuli vezetőjével, az egyik szervezővel beszélgettünk.
– Negyedik alkalommal rendezünk konferenciát a budapesti Hangőr Egyesülettel és a Hangfoglaló Program által is támogatott beatkorszak.blog szerkesztőivel. Azonban ez az eddigi legnagyobb vállalásunk, hiszen nemcsak Marosvásárhely, de Erdély határain túlra is tekintünk. A nem anyaországi magyar könnyűzene rendszerváltások előtti történetét szeretnénk felvillantani a nemrégiben megnyílt Stúdium HUB központban.
– Mennyire feldolgozott a hatvanas-nyolcvanas évek határon túli magyar könnyűzenéje?
– Kevésbé. Ez a konferencia előkészítése közben is kiderült. Bajnai Zsolt szervezőtársammal azonban nem adtuk fel, mert hiszünk abban, hogy egy ilyen konferenciával felkelthetjük az érdeklődést a téma iránt. Bízunk abban, hogy utána lesznek olyanok, akik forrásközlőként el akarják mondani a saját emlékeiket a határon túli területek 1989 előtti könnyűzenei életéről, illetve előbb-utóbb felbukkannak kutatók, akik a témával mélyrehatóbban szeretnének foglalkozni.
– Milyen előadások hangoznak majd el?
– A konferencia első szekciójában amolyan felvezető témák lesznek a Kádár-kori Magyarország kisebbségpolitikájáról, a hatvanas-nyolcvanas évek könnyűzenéjéről, illetve a magyarországi sajtó és a határokon túli könnyűzene viszonyáról. A második szekció a Vajdaság, a Felvidék és Kárpátalja rendszerváltás előtti magyar könnyűzenei életéről szól majd, az utolsó szekcióban pedig Erdély kerül terítékre. Ebben külön beszélünk a hatvanas-hetvenes évek kicsit szabadabb és a nyolcvanas évek diktatórikus viszonyairól, illetve a romániai lemezkiadás magyar vonatkozásairól.
– A korábbi konferenciákhoz hasonlóan most is lesznek kísérőprogramok?
– Természetesen. Marosvásárhely főterén szeptember 8-án az első Poptörténeti emlékhelyet, amely az Autostop MS zenekar alakulásának helyszínét jelöli meg. Utána kettős az Apolló-palotában az Erdélyi magyarock és a Mindenki! című kötetek kettős könyvbemutatója lesz, majd a konferencia felvezetéseként egykori zenészek idézik meg, milyen is volt a nyolcvanas években Erdélyben zenélni és koncertezni. A konferencia pedig az Azok a rockzenészek, ahogyan Szalay Zoltán látta őket című vándorkiállítás megnyitójával, ami szeptember végéig lesz látható a Stúdium HUB-ban.
– Elérhetőek lesznek valahol a konferencia anyagai?
– Akár a konferencia ideje alatt is, hiszen a Hangőr Egyesület felületein online közvetítjük a tanácskozást, illetve a kilenc előadás vágott verziója is megjelenik majd. A konferencia előadásainak leírtt változataiból pedig még idén kötet jelenik meg.