A Berklee College of Music az Egyesült Államok legnagyobb könnyűzene-oktatással foglalkozó felsőoktatási intézménye. A bostoni székhelyű iskola diákjai a könnyűzene számos stílusával foglalkozhatnak, hiszen a klasszikus dzsessz mellett rock, heavy metal, salsa, reggae, hiphop és bluegrass műfajokat is oktatnak itt.
Az iskolát 1945-ben, Schillinger House néven alapította Lawrence Berk zongorista és zeneszerző. Az intézmény ekkor Joseph Schillinger nevét viselte, akihez a Schillinger-rendszer nevű zeneszerzési módszer megalkotása köthető. Az alapítás időszakában a legtöbb amerikai zeneoktatási intézmény kizárólag komolyzene-oktatással foglalkozott, ám a Schillinger House formabontó módon már ekkor is kínált dzsessz-kurzusokat. Az iskola ötven diákkal kezdte az első tanévet, ám ez a szám hamarosan megtízszereződött. Az erőteljes növekedés névváltást is eredményezett, ugyanis az alapító 1954-ben fia, Lee Eliot Berk után átkeresztelte az intézményt Berklee School of Musicra.
Az ötvenes évek a név mellett számos más változást is hozott az iskola életében. A vezetőség célja az volt, hogy minél gyakorlatiasabb képzést biztosítsanak, ezért hivatásos zenészeket kértek fel, hogy oktassák a diákjaikat. Ennek köszönhetően számos neves muzsikus, többek között Herb Pomeroy és John LaPorta is csatlakoztak a tanári karhoz. A pragmatikus oktatási módszer azóta is az intézmény tantervének központi elve. A másik nagy előrelépést az jelentette, hogy a Berklee School of Music hírneve terjedésének köszönhetően egyre több külföldi diákot kezdett vonzani. Ez napjainkban is megfigyelhető; a 2010-es évekre a nemzetközi hallgatók aránya elérte a 28 százalékot.
Bár az intézmény első egyetemi diplomáját 1966-ban osztották ki, csak 1970-ben változtatták meg a nevét Berklee College of Music-ra. 1971-ben az egykori diákjuk, Gary Burton vibrafon-művész is csatlakozott a tanári karhoz, aki később az intézmény dékánja is lett. Burton nevéhez fűződik a tanterv többszöri átalakítása, például a basszusgitár-oktatás bevezetése és a jazz-rock kurzus létrehozása. A következő évtizedekben egyre bővült az iskola által nyújtott kurzusok tárháza, bekerült a tantervbe többek között a zeneszerzés, az ütőshangszerek és a zeneterápia oktatása is. Az intézmény 2016-ban egyesült a The Boston Conservatory nevű zeneoktatási intézménnyel, amelyet átkereszteltek Boston Conservatory at Berklee-re.
A Berklee College of Music nemcsak a kurzusok mennyiségében gyarapodott, hanem egyre több helyszínen kezdett el képzéseket nyújtani. Az Egyesült Államokon belül Boston mellett New York Cityben is megtalálható az intézmény, de a világ két másik pontján, Valenciában és Abu Dhabiban is tanulhatnak az érdeklődők. A jelenléti oktatáson kívül a Berklee Online keretein belül a világ szinte bármely országából virtuálisan elérhető kurzusok is a könnyűzenét tanulni vágyók rendelkezésére állnak.
Az intézmény egykori növendékei összesen többek között 310 Grammy-díjat, 7 Tony-díjat, 8 Oscar-díjat és 34 Emmy-díjat nyertek. Az iskola diákja volt többek között Steve Vai, Mike Portnoy, Jan Hammer, Howard Shore és Joey Kramer. A Berklee College of Music magyar vonatkozásokkal is büszkélkedhet: 1970-ben a Montreaux-i Dzsesszfesztiválon a legjobb szólista díját Ráduly Mihály nyerte, ezzel ösztöndíjat kapott, amit csak 1973-ban érvényesített a Syrius nemzetközi sikerei miatt, de itt végzett többek között Kozma Kata énekes-dalszerző és Péter Bence zongoraművész is.
Rozsonits Tamás Jr.