Könnyűzenét tanítani Erdélyben
2021. szeptember 08. írta: Poptanító

Könnyűzenét tanítani Erdélyben

Összefoglaló a Neked is könnyű legyen! című marosvásárhelyi oktatási konferenciáról

Hamarosan akár három rocksuli is működhet Erdélyben. Legalábbis ez látszott körvonalazódni a Hangőr Egyesület és a Marosvásárhelyi Rocksuli immár hagyományosnak tekinthető könnyűzene-oktatási konferenciáján.

Neked is könnyű legyen! címmel rendezett könnyűzene-oktatási konferenciát az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Oktatást Támogató Alprogramját megvalósító budapesti Hangőr Egyesület és a Marosvásárhelyi Rocksuli 2021. szeptember 3-án, az erdélyi város főterén lévő Apolló-palotában. Az idei konferencia előzménye a 2019-es Közös hangok című tanácskozás, amely az akkor indult Marosvásárhelyi Rocksuli és ez erdélyi könnyűzenei oktatás lehetőségeit járta körbe, illetve a tavaly márciusi Neked könnyű lehet? című esemény, ahol már az első eredményekről, és a rocksulin kívüli képzésekről is szó esett. A mostani tanácskozás fókuszába az erdélyi rocksuli hálózat lehetséges fejlesztése került, és úgy tűnik, Marosvásárhely után Sepsiszentgyörgyön és Szentegyházán is hamarosan megkezdheti működését egy-egy ilyen intézmény.

Az idei Neked is könnyű legyen! című konferencián Gáj Nándor, a leendő Sepsiszentgyörgyi Rocksuli képviselője, az ottani művészeti és népiskola vezetője előadásában ez utóbbi intézményrendszer múltját és mai lehetőségeit vázolta fel. Mint elmondta, ezeket a művészeti és népiskolákat 1968-ban hívták életre Romániában, és a rendszerváltás után nem megszűntek, hanem megerősödve kitűnő színterei lettek nemcsak a fiatalok művészeti nevelésének, de hagyományok őrzésének is. Gáj Nándor fontosnak tartotta kiemelni, hogy ezeknek az intézményeknek az elnevezésük ellenére szerencsére nem sok közük van a hagyományos iskolákhoz, hiszen sem központi tantervet, sem előre megszabott tananyagot nem kell követniük. Amolyan délutáni iskolaként – „rendetlen iskolaként” – a felhasználók, azaz a fiatalok igényeit elégíthetik ki. Ennek köszönhetően van remény a Sepsiszentgyörgyi Rocksuli elindítására, hiszen már jelenleg is vannak könnyűzenei foglalkozásaik, sőt nyáron olyan zenei tábort sikerült szervezniük, aminek eredményeként a marosvásárhelyi Öröm a Zene tehetségkutató mezőnyében már három zenekart neveztek.

A formálódó szentegyházi intézményt Dr. Demeter Csanád képviselte, aki helytörténészként érdekes képet vázolt Hargita megye illetve Erdély könnyűzenei múltjáról. Előadásából kiderült például, hogy 1968 és 1975 között egyfajta enyhülés jellemezte a szocialista Romániát, amikor nagyon sokan hittek abban, hogy a rendszer megreformálható. Ekkor jöttek létre a művészeti és népiskolák, élte fénykorát az állami televízió magyar adása, és követték egymást azok a fesztiválok (pl. Siculus, Ezüstfenyő), ahol már a könnyűzene is megjelenhetett. Sok helyi, magyar zenekart éppen ezek a fesztiválok indítottak el, a zenekarok támogatásáról – például a hangszerek beszerzéséről – pedig a különböző nagyvállalatok gondoskodtak. Aztán következtek a diktatúra sötétebb évei, majd a rendszerváltás, amikor néhány zenekar „bombaként” robbanhatott, ám az ezredfordulóra megcsappant a bandák száma. Most azonban ismét az érezhető, hogy sok fiatal zenél, meglepően sokan közülük tanulnak is hangszereken, így Szentegyházán is lehet létjogosultsága egy rocksulinak.

210908-mvh1.jpgNyilvánvaló, hogy az újonnan induló intézmények nemcsak a Debreceni Rocksulitól vehetnek át sok mindent, de a néhány éve már működő marosvásárhelyitől is. Az ottani iskola képviseletében Cioaba Henrietta (a mellékelt fotón) tartott előadást Zeneterápia a rocksuliban címmel. Az egyébként zenész, zenetanár pszichológusi végzettséggel is rendelkezik, és tanulmányai ötvözéseként kezdett zenetanítás közben a témával foglalkozni. Előadásában egy rendkívül szemléletes, személyes példán – egy tanárt váltó, a tanításnak sokáig dacosan ellenálló tinédzser „megszelídítésén” – keresztül mutatta be, miként segíthet a pszichológia és a zeneterápia az oktatásban. Mint mondta, azóta órái középpontjába nem a zenét, a hangszert helyezi, hanem az egyént és a hangulatteremtést.

A konferencia oktatással foglalkozó szekciójának végén Andrásik Remo, a HANOSZ főtitkárának videós előadása hangzott el, amelyen a szakember a Gitármánia tábor, az Öröm a Zene tehetségkutatók és a Hangszert a kézbe kiállítások történetét, küldetését és egymásra épülését osztotta meg az érdeklődőkkel.

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr1616683222

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása