Anyaság és a zeneikarrier
2024. december 03. írta: Poptanító

Anyaság és a zeneikarrier

„A zeneiparban dolgozó nőkre, különösen az anyákra, hatalmas nyomás nehezedik. Főnökeik sokszor szigorúan ellenőrzik őket, azt feltételezve, hogy a családjukat priorizálják. A zeneiparban dolgozó anyák keményen küzdenek az elismerésért. Amellett, hogy kimagaslóan kell teljesíteni munkájukban, állandóan előítéletekkel találják szembe magukat.” – Cienna Alida gondolatai és tanácsai a Popular Music Education oldalon.

241203-anyasag.jpgCienna Alida, a Tampa Bay népszerű énekesnője, aki az R&B, a jazz, a hip-hop és a country világában is otthonosan mozog, ismert sokoldalúságáról. Fellépet már a Clearwater Jazz Holiday Festival-on és az Uptown Music & Arts Festival-on, korábban pedig a Medicine Shands kórház zenei programjának énekesnője volt, betegeknek énekelt.

„Az elvárás, hogy a személyes körülményektől függetlenül mindig professzionálisnak kell lenni, csak tovább növeli az anyákra nehezedő nyomást. Ráadásul érzelmileg is le vagyunk terhelve, hiszen egy anya gyakran érezheti, hogy választania kell a szakmája és gyermeke között. A mindennapi nehézségek leküzdése rengeteg eltökéltséget és jó alkalmazkodóképességet igényel.

A zeneiparban dolgozó énekes-zenész anyáknak kulcsfontosságú, hogy olyan támogató közeget találjanak, ahol értékelik a tehetségüket. Ez ugyanis az anyákat arra ösztönzi, hogy hűek legyenek önmagukhoz és ne adják fel az álmaikat. A szakmai célok megfogalmazása és a tudatosság egyaránt fontos annak érdekében, hogy sikeresen egyensúlyozzunk az ’anya’ és a ’zenész’ szerepek között.

Tapasztalataim alapján számomra nyilvánvaló, hogy az anyaság és a sikeres zenei karrier összeegyeztetése enyhén szólva is bonyolult. Hogy segítséget nyújtsak a hasonló kihívásokkal szembesülő anyáknak, megosztok néhány tippet, amelyek nekem beváltak az egyensúly fenntartásában.

Tervezz előre!

Készíts részletes napi és heti ütemtervet, amely magában foglalja mind a szakmai, mind a családi kötelezettségeidet. Ez tartalmazza a munkahelyi feladatokat, a családi időt, az öngondoskodást és a kreatív tevékenységeket is. Fontos, hogy légy tisztában a prioritásaiddal. A rangsorolás segít, hogy a legfontosabb dolgokat feltétlenül elvégezd. Az idődet próbáld rugalmasan beosztani, hogy tudj alkalmazkodni a váratlan fordulatokhoz (például egy gyermek betegségéhez vagy hirtelen adódó szakmai lehetőséghez).

Gondoskodj magadról!

Fontos az érzelmi ellenálló képesség fejlesztése, mert így képes lehetsz a rengeteg stresszt és a kihívásokat kezelni. Én például rendszeresen meditálok és hetente járok terápiára. Ne hanyagold el a fizikai jólétedet sem! A jó közérzethez nagyban hozzájárul a rendszeres testmozgás, megfelelő alvás és a kiegyensúlyozott étrend is.

Építs kapcsolatokat!

Építs ki és tarts fenn kapcsolatotokat olyan iparági szakemberekkel, akik támogatást és szakmai lehetőségeket tudnak nyújtani. A ’sorstársak’ támogatása is jól tud esni. Próbálj meg kapcsolatba lépni más, zeneiparban dolgozó anyákkal, hogy megosszátok a tapasztalataitokat, és érzelmi támaszt nyújtsatok egymásnak. Vedd igénybe a családod és a barátaid segítségét is. De konkrétan mondd el nekik az igényeidet, hogy megértsék, miként tudnak segíteni.

Szánj időt a művészi fejlődésedre!

A folyamatos művészi fejlődés biztosítása érdekében külön időt kell biztosítani a kreatív tevékenységekre, amikor nem vonja el a figyelmedet semmi zavaró tényező. Zenédhez meríts ihletet a mindennapi életből. Az anyaság is jó „ihletforrás” lehet, emellett hitelességet és mélységet ad a művészi munkáidnak.

Az anyaság és a zenei karrier egyensúlyban tartása kihívásokkal teli út. Ezen az úton sajnos nem kerülhetjük el a ’bukkanókat’. Fontos, hogy a zenész anyák ne feledjék, a tökéletességre való törekvés fölösleges. Mindenki érzi magát néha ’rossz anyának’ – a művészi pályán különösen. De hidd el, nem leszel rossz anya attól, hogy vannak álmaid! A hibáinkból tanulhatunk. Szánj időt az öngondoskodásra, és tűzz ki reális célokat! A siker valódi mércéje a fejlődés, nem pedig a tökéletesség.”

Cienna Alida

(Fordította Ifj. Rozsonits Tamás)

 Forrás: https://www.popularmusiceducation.org/blog/the-harmony-model-balancing-motherhood-and-a-music-career/

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr318744314

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása