Színház és könnyűzene
2024. október 07. írta: Poptanító

Színház és könnyűzene

A magyar könnyűzene és a hazai színházak találkozására fókuszál idén a Beatkorszak Projekt. Így nem véletlen, hogy Kovács László lemezkiadói szerkesztő Deszkák és barázdák címmel a színpadi zenék magyar könnyűzenei lemezen való megjelenéséről beszélt a Beatkorszak szabadegyetemen.

241007-szabadegy.jpgKovács László úgy véli, hogy a magyar könnyűzene az Egy szerelem három éjszakája című darabbal lépett fel a hazai színházak színpadára. Mint október 2-ai előadásán elhangzott, ez volt az az első magyar, zenés színdarab, amelynek hanganyaga lemezen is megjelent, igaz, még viszonylag kis példányszámban. A Deszkák és barázdák című előadás így ezzel a lemezzel indult, aminek témáját aztán három korszakra bontott az előadó.

A korszakhatárokat – talán nem meglepő módon – a Vígszínházban 1973-ban bemutatott Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról című darab, és a pár hónappal később megjelent hanglemez, illetve a királydombi István, a király, majd az abból kiadott dupla album jelenti. Kovács László előadásában természetesen szó volt a külföldi zenés darabok átvételéről, magyarnyelvű lemezeken való megjelenéséről, sőt olyan kuriózumokról is, mint a West Side Story első hazai, de még angol bemutatójáról vagy a Hegedűs a háztetőn című darab furcsa „betiltásáról” is.

Akik jegyet váltottak a Beatkorszak szabadegyetem hatodik szemeszterének második előadására ezeken kívül is sok mindent megtudhattak a hazai színházak és a lemezkiadás kapcsolatáról. Akik pedig lemaradtak, azok hamarosan visszanézhetik Kovács László előadását a Hangőr Egyesület Youtube-csatornáján, ahová a mostani szemeszter végén kerül fel a hat előadás anyaga.

Október 16-án egyébként ismét a színház és a könnyűzene kapcsolata kerül terítékre a Lumen kávézóban rendezendő programon, amikor is Bajnai Zsolt Túl az Óperencián címmel a könnyűzene vidéki színházak színpadain való felbukkanásáról fog beszélni. Négy héttel később Csatári Bence az István, a király utóéletét mutatja majd be, november végén pedig Ring Orsolya a Rockszínház hetvenes-nyolcvanasévekbeli hányattatását elemzi a Beatkorszak szabadegyetem előadásán.

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr1618703092

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása