Lisa D. Martin az ohiói Bowling Green State University zenepedagógia szakának adjunktusa, illetve a clevelandi Kortárs Ifjúsági Zenekar zenekari menedzsere az amerikai zenetanárok szervezetének (NAfME) blogján osztotta meg tapasztalatait arról a közösségi zenehallgatásról, amihez 12 éve csatlakozott.
Zenepedagógusi pályafutásom elején vettem észre, hogy egyre kevesebb zenét hallgatok szabadidőmben, miközben a munkám hangzásvilága kaotikus volt. Egy hosszú nap után, amelyet végig zenéltem a diákjaimmal, már csak egy kis csendre vágytam. Ha mégis zenét hallgattam, akkor általában a következő órámhoz szükséges repertoár kiválasztása volt a cél. Amikor kollegáimmal beszéltem erről, kiderült, hogy ők is hasonló helyzetben vannak.
Ez körülbelül hét évvel ezelőtt megváltozott, amikor néhány kollégám meghívott egy szabadidős zenehallgató klubba. A csoport, teljes nevén Open Mind Record Grind, havonta találkozik a 12 tag valamelyikének pincéjében. Az alkalmakra a csoport minden tagja hoz magával néhány dalt, amit közösen meghallgatnak. Minden tag lejátszik egy-egy számot, és elmondja, hogyan kötődik hozzá. Amint felcsendül a zene, a csoport csendben, figyelmesen hallgatja. Miután mindenki megosztotta az első dalát, a ciklus megismétlődik. Három órán keresztül nincsenek üres fecsegések, nincsenek elővett mobiltelefonok – csak elmélyülés a zenében.
Bár a műholdas rádiók, az internetes streaming platformok és az algoritmusok világában élünk, mégis van valami különleges abban, amikor egy új zenei darabra bukkansz egy közös hallgatás során. Egyik csoporttársam szerint: „Olyan új zenéket ismerhetsz meg, amikről eddig soha sem hallottál, és nem a médián vagy egy rádiós DJ-n keresztül jut el hozzád, hanem a barátaid válogatják őket. Nem a Spotify dobja fel, hanem barátaid visznek magukkal egy zenei utazásra.”
Egy másik tag így folytatta: „Az algoritmus ajánlása nem olyan, mint amikor egy kurátor – valaki, aki átérzi és szereti ezeket a számokat – mutatja meg, és ad hozzá érzelmi kontextust. Ilyenkor a barátaid egy újabb arcát ismered meg.”
A 2012 óta összejövő csapat az évek során közel 3000 számot játszott le. Az Open Mind Record Grind első tagjait a massachusettsi DJ, Colleen Murphy által alapított Classic Album Sundays mozgalom inspirálta. A Murphy-féle klub is havonta egyszer tart összejöveteleket, és szintén a szabadidős zenehallgatásról szól. Viszont Murphy klubja a klasszikus albumokra összpontosít, amelyeket elejétől a végéig, szünet nélkül játszanak le. Murphy szabálya a következő volt: „Mindenki hagyja abba akármit is csinál, üljön le, nyissa ki a fülét, és hallgasson egy kis zenét.” A Classic Album Sundays mozgalom azóta világszerte teret nyert.
A rekreációs zenehallgatás felfedezésének egyik útja a zenei és a társadalmi világunk összekapcsolása. Egy zenehallgató klubban való részvételhez nem kell pénz: csak egy időpontra és egy (akármilyen) zene lejátszó készülékre van szükség. Az internetes videohívásoknak köszönhetően ezek a közösségek akár online is létrejöhetnek. Az ilyen klubok alapítására számtalan lehetőség van, és egy gyors keresés a Google-on is rengeteg kreatív megoldást kínál. Egyes csoportok például egyetlen albumra koncentrálnak, majd találkoznak, hogy megvitassák a számokat, míg mások egy adott műfajnak szentelik a zenehallgatást.
Még azok számára is megéri egy ilyen klubhoz csatlakozni, akik már eleve élvezik a szabadidős zenehallgatást. Például segít új barátokat szerezni, új zenei távlatokat nyit, közösségi élményt nyújt, érzelmi intimitást biztosít. Számomra egy ilyen összejövetel már-már olyan, mint egy csoportterápia – biztonságos közegben megoszthatom másokkal az érzéseimet, és közben még jó zenét is hallgathatok.
Ha tetszenek az itt megosztott ötletek, akkor megsúgom, hogy ez csak néhány a zenén keresztül történő kapcsolatteremtés számos módjának. A zenehallgató közösségek páratlan szociális és zenei élményt nyújtanak, nem tudom eléggé ajánlani. Szerintem ezt mindenkinek ki kellene próbálnia! Kezdd el akár kettesben egy barátoddal vagy kollégáddal, és építkezz onnan tovább. Könnyen lehet, hogy megváltoztatja a zenei perspektívádat, és elmélyíti a zenehallgatásban lelt örömödet, ahogyan ez velem is történt.
Lisa D. Martin
(Fordította: Ifj. Rozsonits Tamás)
Forrás: https://nafme.org/blog/rediscovering-recreational-listening-through-music-listening-clubs/