Szeptembertől már két helyen lehet könnyűzenészi egyetemi alapdiplomát szerezni. Debrecen után a Miskolci Egyetem közreműködése révén Budapesten is indul államilag elismert kortárs könnyűzenei BA-képzés.
A Miskolci Egyetem évzáró ünnepségén, tavaly decemberben jelentették be hivatalosan, hogy az intézmény berkein belül is indul a kortárs könnyűzenei BA-képzés. Mint emlékezetes, a szak akkreditálását a Debreceni Egyetem indította el 2019-ben, aminek eredményeként a kortárs könnyűzenei BA-képzést 2022 októberében vette nyilvántartásba az Oktatási Hivatal, így a cívisváros campusa már tavaly meghirdethette képzését a Felvételi Tájékoztatóban.
Dr. Horváth Zita, a Miskolci Egyetem rektora 2023 végén elmondta, hogy a Petőfi Kulturális Ügynökség Póka Egon Művészeti Akadémiájával (PEMA) együttműködve, Budapesten indítanak 2024 szeptemberétől, a nyolc különféle szakirányt a könnyűzene alapszakon. Az tanári kart részben ismert zenészek, részben pedig a Miskolci Egyetem Bartók-karának akkreditált oktatói adják. „Képzésünk szakmai szempontból a legjobb lesz ezen a területen, mivel olyan nagy művészeket, zenész legendákat sikerült megnyerni az ügynek, akiknek az életműve a könnyűzene területén elvitathatatlan” – tette hozzá a miskolci rektor, aki példaként Kovács Katit, Frenreisz Károlyt és az egyetem karácsonyi buliján koncertet adó Tátrai Tibort említette. Utóbbi egyébként docensként lesz a képzés vezetője.
A kortárs könnyűzenei BA-szak tervezett elindításáról korábban a Szeretlek Magyarország portál is beszámolt. Egy interjúban Szakadáti-Póka Vanessza, a Petőfi Irodalmi Ügynökség Oktatási Programirodájának vezetője azt nyilatkozta: „A Póka Egon Művészeti Akadémia legfőbb küldetése a mindenkori diákok zenei, hangszeres és énekes fejlesztése, támogatása. Ennek jegyében elsődlegesen a hangszeres képzésre fókuszálunk, illetve az ehhez szorosan kapcsolódó hangszerelés, dalszerzés, szövegírás előadásokra.” Hozzátette ugyanakkor, hogy tanítanak majd a zenei előadóművészethez kötődő vállalkozási és jogi ismereteket, menedzsmentet és marketing tantárgyakat is, illetve külön figyelmet fordítanak a színpadi jelenlét egyéb komponenseire, azaz a retorikára és a mozgásra is.
Az MTI tudósítása szerint, a második hazai egyetemi könnyűzenei képzést bejelentő budapesti sajtótájékoztatón, a Magyar Zene Házában elhangzott az is: a hároméves képzés egyik célja, hogy diplomás zenészek taníthassanak könnyűzenét általános iskolákban is. A január közepi eseményről beszámoló cikkekből tudható, hogy a Miskolci Egyetem kortárs könnyűzenei BA-képzésének helyszíne a Hajógyári-sziget lehet, amennyiben szeptemberig megvalósulnak az ott tervezett beruházások. Ez egyben azt is jelenti, hogy a PEMA korábbi helyszínéül tervezett, az egykori Északi Járműjavító területére megálmodott épület nem valósul meg.
A Miskolci Egyetem kortárs könnyűzene BA-képzésén nyolc szakirány indul indén szeptemberben: basszusgitár, billentyűs hangszerek, szaxofon, harsona, trombita, gitár, ütőhangszerek és ének választható. Előzetes felvételi követelményeket a Miskolci Egyetem sem támaszt, viszont Debrecenhez hasonlóan elméleti és gyakorlati felvételi vizsgát tartanak, ami így minden bizonnyal a leginkább számít majd a bejutásnál. Miután mind államilag finanszírozott, mind önköltséges helyeket meghirdetett az egyetem, a felvehetők pontos létszámát még nem tudni, az azonban közismert, hogy egy évvel korábban Debrecenbe 81-en jelentkeztek és végül 24-en jutottak be. A Felvételi Tájékoztatóban elérhető információk szerint a Debreceni Egyetemi Könnyűzenei Intézetébe a következő tanévre is várják a leendő hallgatókat, akiknek a szokásos eljárási rend szerint február 15-ig kell beadni a jelentkezésüket.