Cimbalomütőket kézbe venni, Suzuki márkájú billentyűs citerát kipróbálni vagy éppen megérteni, hogy egy óceáni kagylóval, ha helyesen fogjuk, miként lehet különböző hangokat kiadni. És ez csak három a kecskeméti Leskowsky hangszergyűjtemény kínálta lehetőségek közül.
Honlapja szerint mintegy 1800 féle hangszer van a kecskeméti Leskowsky Hangszergyűjtemény Közalapítvány birtokában, aminek jelentős részét 2015 óta, az egykori Városi mozi épületének emeletén lehet megtekinteni, illetve jónéhányat közülük akár kipróbálni is. Például egy cimbalmot, aminek ütőit sem egyszerű megfelelően kézben tartani, nem is beszélve a húrok eltalálásáról. Legalább ennyire érdekes az a Suzuki márkájú citera, amit ugyanúgy pengetni kell, mint klasszikus társait, ám a különböző hangokat billentyűk segítségével lehet elővarázsolni a hangszerből. De említhetnénk az állítólag a gyűjtő – Leskowsky Albert – által még legelni látott kecskéből készült dudát is, aminek gyakorlatlan megszólaltatásához három ember szükséges. Az ország legnagyobb hangszergyűjteményének az egyik igazi különlegessége, hogy ha nem is minden, de szinte minden hangszercsoportból egy-két eszköz kézbe vehető és kipróbálható.
A másik különlegessége pedig az elkötelezett és hozzáértő személyzet. Alapterületét tekintve aprócska gyűjteményről van szó, ám úgy tűnik, a működtetők a legfőbb küldetésüknek nem a tárgyak megmutatást, hanem azok kipróbálást tekintik, ami lehetetlen lenne megfelelő szakemberek nélkül. Kisebb-nagyobb csoportoknak tárlatvezetést is tartanak, amit úgy kell érteni, hogy a gyűjtemény munkatársa nemcsak beszél a kiállításról és a hangszerekről, de sokat közülük meg is szólaltat. Azt hiszem, kell némi gyakorlat és elhivatottság ahhoz, hogy német favágók által használt fűrészen valaki hegedűvonóval élvezhetően játsszon. Miként az ausztrál őslakosok fúvós hangszerének, a didzseridunak a kellő ideig történő fújásához is éppúgy kell némi jártasság, mint a különböző kárpár-medencei sípok megszólaltatásához. Érdemes tehát csoportosan felkeresni a Kecskemét központjában található Leskowsky-gyűjteményt, mert sokat hozzá tehet az élményhez egy háromnegyedórás „idegenvezetés”.
A gyűjteményt, a már említett Leskowsky Albert 1979-ben kezdte építeni, és ahogy gyarapodott, úgy kellett költöznie is. A nyolcvanas években a piarista gimnázium pincéje adott otthont a világ egyre több tájáról összegyűjtött hangszereknek, majd a kilencvenes években egy önálló ingatlant kapott. Nemcsak a gyűjteménynek, de az azt megtekintőknek és kutatásra használóknak is nagy szerencséje, hogy Kecskemét városa nagyon hamar a magáénak érezte a Leskowsky Albert kollekcióját, így közalapítványt hozott létre a gyarapítására és a bemutatására. Ma már ez tartja fenn a gyűjteményt, illetve szervez táborokat, csapatépítőket és mindenféle bemutatókat a világ minden tájáról összegyűjtött hangszerekre építve.
B. Zs.