Az 1984-es pusztavacsi Békefesztiválon a rendőrség és a rajongók között másfél órás „háború” robbant ki. Erről az eseményről szól a Beatkorszak szabadegyetem negyedik szemeszterének első előadása. A Lumen Kávézóban szeptember 13-án kezdődő sorozatról Bajnai Zsoltot, a program összeállítóját kérdeztük.
– Miért tartják fontosnak ezeket a rocktörténeti előadásokat?
– Részben azért, mert kiváló alkalmak arra, hogy a magyar könnyűzene történetével foglalkozókat rávegyük egy-egy kutatás elkészítésére, olykor már csak befejezésére illetve bemutatására. Másrészt van egy olyan szerepe is, hogy a konferenciáinkon elhangzó, de az idő rövidsége miatt zanzásított előadásokat ilyekor hosszabban és részletesebben, ráadásul más közönség előtt is el tudják mondani a kutatók. Abban meg csak reménykedem, hogy idővel nemcsak újabb érdeklődőket hoznak az előadásaink, de olyan kutatók is felbukkannak, akiket esetleg mi sem ismerünk, vagy még nem vállalkoztak nyilvános szereplésre. Ha egy szóval kellene válaszolnom, akkor azt mondanám a Beatkorszak Szabadegyetem az inspiráció miatt fontos.
– Ez a második szemeszter, amit a Horánszky utcai Lumen Kávézóban rendeznek. Lesz valami változás?
– Két dolog változik. Egyrészt este hatra tesszük a kezdést, hátha így még többen időt szakítanak arra, hogy élőszóban, a személyes találkozás lehetőségével élve halljanak, aztán meg beszélgessenek a magyar könnyűzene történetének egy-egy momentumáról. A másik, hogy mostantól belépőt kell szednünk, ami azonban csak jelképes lesz, és akár azonnal le is lehet vásárolni, ha valaki kedvet kap a Beatkorszak Projekt könyveihez. Ettől függetlenül megmarad a videós rögzítés, így utólag elérhetők lesznek az előadások.
– Milyen témák szerepelnek a 2023 őszi sorozatban?
– Szeptemberben kicsit visszatekintünk a Volt egyszer sok fesztivál című, Miskolcon rendezett konferenciánkra, hiszen Csatári Bence rocktörténész ott már röviden beszélt a pusztavacsi Békefesztiválon történt rendőri brutalitásról. Szeptember 13-án Vízágyú, vagy amit akartok címmel hosszabban is mesél az 1984. augusztus 4-ei balhéról. Ugyancsak a miskolci tanácskozás folytatása Takács Tibor, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára történészének előadása, amiben három botrányos év ügyeit és ügynökeit tárja majd elénk. Régi törekvésünk, hogy a fővároson kívüli könnyűzene történetéről is beszéljünk, ezért októbertől három előadás e köré szerveződik, és a rendszerváltás előtti felvidéki, pécsi és szolnoki rocktörténetet ismerhetik majd meg a hallgatók. Az évet az én, színészlemezekről szóló előadásom zárja majd november 22-én.
(fotó: Fortepan.hu)
A Beatkorszak szabadegyetem 2023 őszi programja
Szeptember 13. szerda, 18.00 óra
Vízágyú, vagy amit akartok
Rajongók és rendőrök „háborúja” a pusztavacsi Békefesztiválon
Előadó: Dr. Csatári Bence, tudományos kutató, Nemzeti Emlékezet Bizottsága
- szeptember 27., 18.00 óra
Állambiztonság és popzene a Kádár-korszakban
Ügyek és ügynökök a magyar rock „botrányos” éveiben (1963, 1973, 1983)
Előadó: Takács Tibor, történész, Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára
- október 11., 18.00 óra
Pécsi könnyűzenei élet a rendszerváltás előtt
A betiltott Diamonds együttestől a folkihletésű Funny Foolson át a Kispál és a Borzig
Előadó: Koszits Attila, kultúrakutató, művészeti és zenei szakíró, zenész
- október 25., 18.00 óra
Fráziskésés, avagy ameddig a takarodó ér
A (cseh)szlovákiai magyar könnyűzene kései és szelektív öntudatra ébredése
Előadó: Lacza Gergely, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesületének elnöke
- november 8., 18.00 óra
Kis-Moszkvában is kísértett a rock and roll szelleme
Szolnok város könnyűzenei története az ötvenes évek végétől a rendszerváltozásig
Előadó: Pap Béla, szolnoki rockgondnok
2023. november 22., 18.00 óra
Thália bakelit papjai
Színészek könnyűzenei albumai a rendszerváltás előtt
Előadó: Bajnai Zsolt, a Beatkorszak vezetője, a Hangfoglaló Program elindítója