A rendhagyó énekórák, hangszerbemutatók tapasztalatairól szólt a Hangőr Egyesület Poptanítás munkacsoportja által szervezett tavalyi Könnyű zenét vinni az iskolákba? című könnyűzenei oktatási fórum harmadik panelbeszélgetése. A témát az Új technológiák befolyása a fiatalok zenefogyasztása című előadásával Gedeon Andrea, a WMMD marketing specialistája vezetett fel.
Gedeon Andrea előadásból megtudhattuk, hogy 2021-ben a TikTok volt a legtöbbet letöltött közösségi alkalmazás. Több mint 150 országban van jelen, 3 milliárd telepítéssel a legdinamikusabban fejlődő alkalmazás, amelyen havi 1 milliárd aktív felhasználó van jelen. Mára a TikTok lett az a platform, amelyen új zenéket fedeznek fel a fiatalok, háromnegyedük itt ismerkedik meg új dalokkal. Éppen ezért a zeneipari szakemberek is egyre nyitottabban közelítenek a platformhoz, próbálják kihasználni az alkalmazás adta lehetőségeket. Ilyen volt például Valmar: Úristen?! című dalának promóciója, amelynek bemutatkozó kampányát még a dal megjelenése előtt a TikTokon indították el, amivel elsők voltak ezen a területen.
A bevezető előadást követően Garami Gábor, zenész, rádiós műsorvezető, Görögh Dani, trombitaművész, Tornóczky Ferenc, gitáros, gitártanár, a Kőbányai Zenei Stúdió szakmai igazgatóhelyettese, valamint Virág Csaba, harsona tanár, karmester, a Symphonia Alapfokú Művészeti Iskola koordinációs vezetője vitatták meg a rendhagyó énekórák és hangszerbemutatók tapasztalatait. A Kint is vagyok, bent is vagyok című panelbeszélgetést Rédl Ádám, műsorvezető, a Petőfi Media Group audio gyártásvezetője moderálta.
A meghívottak mindannyian rendszeresen járnak oktatási intézményekbe, hogy az iskolák falai között, tanítási órákon és azok helyett közelebb vigyék a zene és a hangszerek szeretetét a diákokhoz. Az, hogy mely helyszíneken tudják ezeket a programokat megvalósítani, minden esetben az iskolák nyitottságától a függ. Az azonban látható, hogy ahol egyszer már jártak, oda nagyobb valószínűséggel vissza fognak térni a gyerekek érdeklődése miatt. Abban is egyetértettek a beszélgetés résztvevői, hogy olyan, tanároknak szóló ajánlásokra lenne szükség, amelyek megkönnyítik a pedagógusok számára a könnyűzene oktatásba történő integrálását. Garami Gábor kiemelte, hogy a filmeknek, vagy akár a reklámoknak is nagy szerepük van a könnyűzene megismertetésében, hiszen például a Queen-filmet követően sokkal könnyebben tudtak kapcsolódni a zenekartól idézett dallamokhoz a rendhagyó órákon a diákok. Azt, hogy egy-egy ilyen alkalom után a gyermekek zenei iránti érdeklődése milyen irányt vesz, attól is függ, miként fogadják otthon a fiatalok lelkesedését.
Gedeon Andrea előadása valamint az azt követő panelbeszélgetés teljes hosszában megtekinthető a Hangőr Egyesület YouTube csatornáján:
Bevezető előadás: https://youtu.be/QM_5wUGUmQc
Panelbeszélgetés: https://youtu.be/xJMXiV2YjEA