Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója Debrecen öntevékeny könnyűzenei életének felpezsdítéséről tartott előadásában abba a sok éves munkába engedett betekintést a június 3-ai „Neked írom a koncepciót” című konferencia résztvevőinek, ami lehetővé tette, hogy egy civil kezdeményezésből az önkormányzat által is támogatott program válhasson.
A júliusi fesztivál mellett, amely az elmúlt évek alatt Debrecen egyik legjelentősebb érdeklődést kiváltó, turisztikailag talán legfontosabb eseményévé nőtte ki magát persze az év többi részében sem lassul le a könnyűzene vérkeringés a cívisvárosban. Ez pedig nagyban köszönhető azoknak az alulról jövő kezdeményezéseknek, amelyek ma már együttműködve, önkormányzati szinten is hozzájárulnak ahhoz, hogy a város félévszázados könnyűzenei története, ötven évvel az első debreceni beatkoncert után is fejlődhessen és alakulhasson.
Süli András hangsúlyozta: a debreceni könnyűzenei életért tett erőfeszítések nem önkormányzaton belül megszületett ötletekből indultak útjukra. „Debrecen egyfajta úttörőként próbál azért tenni, hogy a zenei élet strukturáltan működjön” – fogalmazott előadásában a Campus Fesztivál programigazgatója. Hozzátette: mindebben fontos minta volt az Egri Ifjúsági Zenei program elindulása és működése. Persze a sikerhez elengedhetetlen volt az akkori debreceni kulturális alpolgármester nyitottsága, akinek segítségével az önkormányzat végül beadta azt a pályázatot, amely lehetővé tette, hogy elkészüljön Debrecen városi könnyűzenei koncepciója, létrejöhessen egy olyan dokumentum, amelyből a különböző ötletek és elképzelések összegyűjtésével kirajzolódhat a városi öntevékeny zenei élet fejlesztési koncepciója. A pályázat sikeres volt, Debrecen támogatást kapott a projektre, aminek szakmaiságát és tudatosságát a Hangfoglaló Program tartotta mederben.
A dokumentum elkészítésének első és legfontosabb lépését a projekt társadalmasítása jelentette, ami kérdőíveken és workshopokon keresztül valósult meg, annak érdekében, hogy a zenei élet különböző területeiről érkező információk alapján álljon össze a majdani koncepció. Természetesen a könnyűzene mellett más zenei irányok is teret kaptak az előkészítés során, például a folk vagy éppen a jazz, hiszen bár a koncepció elsősorban könnyűzenei fókuszú, sok probléma az egész szférára kiterjesztve értelmezhető igazán. Hozzá kell tenni, a koncepcióba a város által fenntartott kórusok és zenekarok nem fértek bele, mivel ezek működése az önkormányzat által biztosított.
A 2019 májusában elkészült koncepciót a városi közgyűlés egy formális döntéssel szentesítette, így azonnal el is indulhatott két olyan folyamat, amelyek a koncepcióban foglaltak megvalósítására irányultak.
A tényleges tevékenység előkészítése 2020 elején kezdődött, amit azonban koronavírus-járvány némileg megakasztott. Végül a vírus alatt is töretlenül folytatott háttérmunkát követően 2021-ben indulhatott el az első debreceni zenei támogatási program, 4 millió forintos keretösszeggel. A program keretei közt hangfelvétel- és videoklipkészítésre, valamint próbaterembérlésre lehetett pályázni közvetlenül az önkormányzathoz. A pályázatokat egy javaslattevő szakmai board 4 tagja bírálta el, az önkormányzat pedig az általuk tett javaslatot vitte tovább. Süli András kiemelte: tehetséges fiatal zenészek számára hangszervásárlási támogatást (25 év alatt 150 000 forint értékben) is nyújtottak, továbbá zenei menedzser- és hangmérnökképzésekre is lehetett támogatást kérni, de zenei oktatók továbbképzését is segítették. Első alakalommal, 2021-ben 15 pályázat érkezett az önkormányzathoz, míg 2022-ben 44 leadott pályázat vár az elbírálásra.
A program fontos részét képezi a pályázatokon túl a Hangfoglaló Pont létrehozása, ami egyfajta szakmai bázisként, információs szolgáltatópontként segíti a város zenészeinek életét. Mindemellett pedig nem szabad elfeledkezni a Rocksuli támogatásáról sem, ami szavatolja, hogy a debreceni könnyűzenei életnek ne csak jelene, de jövője is legyen. Éppen ezért nagy öröm, hogy pécsi mintára és szintén a koncepció által lehetővé tett támogatás segítségével, idén első alkalommal rendezték meg a Made in Debrecen Fesztivált, amin egyetlen nap alatt, összesen 9 helyszínen, 110 fellépés valósult meg.
Az eddig elért sikerek jelentősége persze csak akkor mutatkozik majd meg, ha a továbbiakban is lesz tere a hasonló kezdeményezéseknek. Süli András előadása végén éppen ezért hangsúlyozta a város zenei szereplői közötti dialógus fontosságát, amelynek Debrecenben egy könnyűzenei kerekasztal hivatott fórumot biztosítani.