Konferencia városi zenei koncepciókról
2022. május 19. írta: Poptanító

Konferencia városi zenei koncepciókról

„Neked írom a koncepciót” - 2022. június 3. 10.00 óra

„Neked írom a koncepciót”

Konferencia városi zenei koncepciókról

 A Hangőr Egyesület és a Szolnoki Városfejlesztő Zrt. közös konferenciája az NKA Hangfoglaló Program városi zenei koncepciók elkészítését támogató pályázatairól, az elkészült koncepciókról a könnyűzenei oktatásra fókuszálva.

0427-szolnok.jpg

Időpont: 2022. június 3. péntek, 10-13 óra

Helyszín: Tisza mozi, Szolnok, Templom utca 4.

 

A konferencia programja

9.30-10.00 Regisztráció

 

10.00-10.15 Megnyitó

Szalay Ferenc, Szolnok Megyei Jogú Város polgármestere

Cselőtei László, az NKA Hangfoglaló Program Kollégiumának vezetője

Rozsonits Tamás, a Hangőr Egyesület elnöke

 

10.15-10.30: Zene nélkül mit ér a város?

Az NKA Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program városi zenei koncepció készítésére vonatkozó pályázatai és látható eredményei

Előadó: Bajnai Zsolt, a Hangfoglaló Program elindítója

A Nemzeti Kulturális Alap (NKA) városi zenei koncepciók kidolgozására vonatkozó első pályázata 2017 végén látott napvilágot a Hangfoglaló Program, a Halmos Béla Program és a Zeneművészet Kollégiumok közös felhívásaként. Akkor 11 település vállalkozott saját koncepciója megfogalmazására, míg három évvel később 7 város nyert támogatást. Az előadás pályázatok céljairól, tapasztalatairól és az elkészült koncepciókról igyekszik képet adni.

 

10.30-10.50: Egri Ifjúsági Zenei Program

Az egri amatőr könnyűzenei élet támogatása 2015-2019 között

Előadó: Rázsi Botond, Eger alpolgármestere 2010-2019 között

Eger önkormányzata 2014-ben döntött arról, hogy az egri amatőr könnyűzenei élet fejlődésének támogatása érdekében létrehozza az Egri Ifjúsági Zenei Programot (EIZP). A programnak köszönhetően 2015-2019 között 20 millió forint támogatásból 60 hangfelvétel (alkalmanként 3-5 dal) és 20 videoklip született, 15 zenekar kapott lehetőséget próbaterem bérlésre, és összesen 150 koncert valósult meg Egerben.

 

10.50-11.10 Civil kezdeményezésből önkormányzati program

A debreceni öntevékeny zenei élet fejlesztési koncepciójának evolúciója

Előadó: Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója, kulturális projektmenedzser, a debreceni városi zenei koncepció szerzője

Egy alapos online kutatást és több workshopot követően 2019 májusában elkészült Debrecen öntevékeny zenei életének fejlesztési koncepciója, amelyet a város közgyűlése hivatalosan is elfogadott. A koncepcióban megfogalmazott rövid távú cselekvési javaslatok közül első körben kis léptékű zenei támogatási program indult, amelyre zenekarok és fiatal zenészek pályázhatnak immár második éve különböző területeken, valamint elkezdődött a feltörekvő, induló előadókat információkkal, tudásátadással segítő Hangfoglaló Pont működésének megszervezése. Az Önkormányzat emellett állandó platformot hozott létre a könnyűzenei élet szereplői közötti párbeszédre, támogatta az első Made In Debrecen Fesztivál megszervezését és a Rocksuli működését. Több mint 50 évvel az első debreceni beatkoncert után immáron hivatalosan is segíti a város a helyi könnyűzenei élet fejlődését.

 

11.10-11.30 Kávészünet

 

11.30-11.50: Kecskemét város zenei koncepciója

Hogyan menedzseljük egy komolyzenei hagyományokkal rendelkező városban a könnyűzenét?

Előadó: Szénási Pál Bertalan, a Kecskeméti Zenészegylet elnöke, dalszerző, újságíró, pedagógus

Kecskemét Kodály Városa, de a zene nem csak emiatt presztízskérdés, hanem stratégiai fontosságú terület is a város életében. Mind kulturális, mind turisztikai, mind városarculati szerepe jelentős. Mégis, hosszú évek óta hiányzik egy összefogott városi stratégia arra vonatkozóan, hogy e területen milyen fejlesztési irányokat vegyen a város. Pedig ma már jól látható, hogy a zenének nem „csupán” a közösségformáló erejével vagy a személyiség- és képességfejlesztő hatásával érdemes számolni, hanem meg kell látni a zenei iparágak gazdasági erejét és innovativitását is.

 

11.50-12.10 Cegléd város zenei koncepciója

Avagy koncepciót kerestünk és mit találtunk?

Előadó: Détári-Lukács Ágnes, Kossuth Művelődési Központ Nkft. ügyvezető igazgató

Egy asztalhoz ültettük Cegléd zenei életét valaha meghatározó és jelenleg is formáló alakjait, hogy közösen gondolkodjunk a helyi zenei életről. Ki mit hall? Avagy mi történik, ha a nyugalmazott zeneiskola igazgató és egy DJ találkozik? Összeültünk, megvitattuk, leírtuk. Tapasztalatok és tanulságok a ceglédi zenei koncepció útjáról. Aminek még nem értünk a végére…

 

12.10-12.30 Úton - Szolnok Európa Kulturális Fővárosa 2035

A közösségek ereje, erős közösségeink együttműködése határainkon innen és túl

Előadó: Tapasztó Ildikó osztályvezető, Szolnok Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala Kulturális, Ifjúsági, Köznevelési és Sport Osztálya

A CLLD program keretében külső szakértők javaslatai alapján,  városunk kulturális szakembereinek, vezetőinek bevonásával, valamint a "kultúrafogyasztó" lakosság széles körének megszólításával készült el Szolnok kulturális koncepciója. A dokumentum terveink szerint évről-évre egyre magasabb szinten alakítja majd megyeszékhelyünk kulturális arculatát, ezzel is közelebb hozva azt a saját magunk számára kitűzött célt, hogy 2035-re megpályázhassuk az Európa Kulturális Fővárosa címet.

 

12.30-13.00 Összefoglaló, hozzászólások

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr8517835401

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása