„Vágtass velem!” címmel az erdélyi könnyűzenei oktatás múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélt Hints M. Zoltán a Mindenki zenéljen című konferencián. A jövőt leginkább talán a Marosvásárhelyi Rocksuli mellett elindult két hasonló intézmény jelentheti.
Hints M. Zoltán, a Marosvásárhelyi Rocksuli alapítója és vezetője a novemberi konferencián arról is beszélt, hogy intézményük hallgatói között az indulás óta vannak olyanok, akik egy-egy óráért több mint 100 kilométert ingáznak, miközben a többségről az is elmondható, hogy nem a Maros menti megyeszékhelyen él. Ezért a rocksuli lényegében 2017 óta törekszik arra, hogy az utazással járó kényelmetlenségeket megszüntessék, illetve minél kevesebbeket tántorítson el a zenetanulástól a távolság. Ezért is tekinti előrelépésnek, hogy 2021-ben sikerült Szentegyházán megszervezni a könnyűzenei oktatást, miközben Sepsiszentgyörgyön is elindult a rocksuli. Hints M. Zoltán jelezte, így a három intézménnyel Erdély középső és keleti régiójának a könnyűzene-oktatási igényét le tudják fedni, a nyugati régióban élőknek pedig a Debreceni Rocksulit ajánlják.
A konferencián elhangzott, hogy Szentegyháza Hargita megyében, Csíkszereda és Székelyudvarhely között található, vonzáskörzetébe a Kis-Homoród menti települések tartoznak. Itt már korábban is volt könnyűzenei oktatás, köszönhetően Herceg Mihály általános iskolai tanárnak, aki a zene iránt érdeklődő diákokat könnyűzenei hangszerekkel ismertette meg, majd választotta ki közülük az iskolazenekar tagjait. Ez a zenekar pedig több generáción keresztül működött, tagjai közül sokan elkerültek más városokba játszani, ugyanakkor sokan otthon maradtak zenélni. És bár a tanár úr munkásságának vége a helyi könnyűzenei oktatás közel húszéves szüneteltetését is jelentette, az elődök munkássága nem merült feledésbe. Ezt mutatja a 2020 karácsonyára szervezett flashmob, amin sok helybeli idős és fiatal, amatőr és profi zenész komoly próbák után együtt muzsikált. Hints M. Zoltán ezzel kapcsolatban elmondta: ez az eseményen megmutatta, hogy Szentegyházán szükség van egy olyan közösségre, amelyik lehetőséget nyújt a zenészeknek és a zenélni vágyóknak is arra, hogy ne elszigetelten, hanem közösen zenéljenek.
A már működő, többi rocksulihoz csatlakozó szentegyházi intézményről elmondható tehát, hogy nem egy mesterséges vagy erőltetett kezdeményezés, hanem a zenélni vágyók és a zenét oktatók igényére adott válasz. Az Szentegyházi Rocksuli alapítói a Marosvásárhelyi Rocksuli egykori diákjai, akiknek volt szerencséjük megízlelni a zene közösségformáló erejét. A Szentegyházi Rocksuli célja, hogy intézményesített formában újjáélessze a könnyűzene oktatását a térségben, lehetőséget és közösségformáló teret biztosítson a zenélni vágyóknak.
Az indulást sikeresnek tekinthető, hangzott el a Mindenki zenéljen! konferencián, hiszen az első kéthetes regisztráció után 43, különböző korosztályt képviselő diák jelentkezett a Szentegyházi Rocksuliba. Az intézmény mögött a Szentegyházi Amatőr Zenészek Egyesülete áll, lelkes, kilencfős tanári gárdával láttak munkához. A zeneoktatás mellett saját koncertek, táborok, workshopok és nyílt zeneórák szervezését is tervezik.
Hints M. Zoltán előadásában röviden a Sepsiszentgyörgyi Rocksulit is bemutatta, ami lényegében a könnyűzenei oktatás újragondolásaként, a korábban jellemző egyéni oktatás zenekari foglalkozásokkal való kiegészítésével a Sepsiszentgyörgyi Művészeti és Népiskolában jött létre. Ez a népiskola több mint 50 éve létező, Kovászna Megye Önkormányzata által fenntartott kulturális intézmény, ahol korábban csak egyéni képzési formában zajlott könnyűzenei oktatás. Bár korábbi korok stílusaihoz igazodtak, figyelmet fordítottak a diákok igényeire, és arra, hogy pedagógiailag, szakmailag elsőrangú legyen a képzés. Az oktatók között az elmúlt években aktív zenészek, országosan ismert zenekarok tagjai, de filharmonikusokkal muzsikálók is voltak. A rocksuli szemlélet megjelenésével, a korábbi egyéni oktatás közös zenéléssel, együttesek létrehozásával egészült ki. Az első évben három zenekar jött létre a Sepsiszentgyörgyi Rocksuli berkein belül, akiknek még ebben a tanévben próbatermet is kialakítanak. A tervek között pedig az szerepel, hogy az oktatás mellett szakmai tanácsadással is bővül a rocksuli tevékenysége.