POP Akademie Wien
2022. január 17. írta: Poptanító

POP Akademie Wien

Moritz Pedarnig 2011-ben találta ki társaival, hogy a bécsi Johann Sebastian Bach Musikschule keretei között pop, rock, jazz és világzenei zeneiskolát indítsanak. A több mint tíz éves intézmény Bécs városával is együttműködik, így jelenleg Ausztria egyetlen ilyen zeneiskolája.

220117-popwien.jpgA Mindenki zenéljen! konferencia Kitekintő szekciójában Moritz Pedarnig, a Pop Akademie Wien vezetője azt is elmondta: intézményük egyediségéhez az is hozzájárul, hogy tanáraik valamennyien aktív zenészek, stúdiózenészek és zeneszerzők. A Wiener Gasometerben (bécsi gáztartályok multifunkcionális bevásárlóközpont) található iskolában jelenleg huszonöt tanár mintegy 280 diákot oktat jazz vagy pop énekre, zongora, szaxofon, trombita, dob, elektromos gitár, basszusgitár, akusztikus gitár hangszereken, illetve olyan Ausztriában is ritkaságszámba menő világzenei eszközökön, mint az úd, a buzuki, a steel drum, az african percussion vagy éppen harmonika.

A POP Akademie Wien hagyományos vagy rendhagyó képzési formákat kínál a jelentkezőknek. Az előbbit elsősorban a 6-10 éves korosztálynak ajánlják, olyanoknak, akik itt kezdik a hangszeres tanulmányaikat. A képzés úgynevezett előképző szakasszal indul, ahol a főhangszeren kívül egy melléktárgyat is választaniuk kell a diákoknak, ami lehet például kóruséneklés vagy dobkurzus. Az előképző legfeljebb négy évig tarthat, vizsga zárja, ami utána „regular” (rendes) vagy „intense” (intenzív) képzésen folytatódhat a tanulás. A kettő közötti alapvető különbség, hogy a „regular” képzés javarészt a kerettantervben meghatározott módon történik, bár ennek tantárgyait az iskola a maga igényei szerint formálhatta. Ez a képzés három, hároméves, záróvizsgával befejeződő közbülső szakaszból áll: kezdő, középhaladó és haladó. Itt a diákoknak hetente egy 50 perces főhangszeres órát kell választaniuk, ami mellett kötelező elvégezniük egy egyéves zenekari gyakorlatot és egy workshopot. Az „intense” képzés alapvetően abban különbözik az előzőtől, hogy abban lehetőség van akár heti kettő hangszeres órára is.

Az úgynevezett „rendhagyó” képzési formát inkább felnőtteknek kínálják. Nem véletlen, hogy az ebben a rendszerben tanulók között vannak egyetemisták, dolgozó felnőttek, de nyugdíjasok is, akikben az a közös, hogy az iskolás korból kinőve szeretnének megtanulni játszani egy hangszeren. Ebben a képzési formában a hangszeres órákon kívül felvehető tárgyakért, zenekari gyakorlatokért, workshopokért külön kell fizetniük a diákoknak.

Moritz Pedarnig a POP Akademie Wien különlegességei között említette a saját tantervet és az ahhoz igazodó tantárgyakat, amelyek lehetővé teszik, hogy gyakorlatias és pop-jazz központú oktatást folytatassanak. Illetve ezek teszik lehetővé olyan speciális órák tartását, mint a dalszerzés, az improvizáció, a pop-jazz zeneelmélet vagy a hallásfejlesztés. Nagy hangsúlyt fektetnek a fellépési lehetőséget biztosítására is, ami jelenleg évente tizennégy saját koncertet és számtalan mások által szervezett, de a POP Akademie Wien diákjainknak bemutatkozási lehetőséget biztosító rendezvényt jelent. Mindezek mellett workshopjaik is vannak, mint például beatboxing, angol nyelvű szövegírás, stúdiótechnika, kottaírás, élő hangtechnika vagy effektek témakörökben.

Az intézmény vezetője három kiemelkedő projektjükről is beszélt a budapesti konferencián. Minden évben megrendezik Mein Song dalversenyt, amire a diákjaik saját szerzeményekkel nevezhetnek, a legjobbakat pedig neves osztrák producerek segítségével rögzítik. A „Live from the Office” keretében a zeneiskola irodájából közvetítenek koncerteket élőben a Facebook-on és a YouTube csatornáikon. A Jam Session projekt pedig arra ad lehetőséget, hogy egy-egy koncert után a diákok ismert zenekarokkal jammeljenek.

A POP Akademie Wien vezetője elmondta azt is, hogy zeneiskolájuk saját stúdióval rendelkezik, ami a stúdiógyakorlatok mellett profi hangfelvételek készítésére is lehetőséget teremt. A POP Akademie Wien alapításakor abban a szerencsés helyzet volt, hogy oktatótermeiket minőségi eszközökkel szerelték fel, ami Moritz Pedarnig szerint szintén nélkülözhetetlen a színvonalas és modern könnyűzenei oktatáshoz.

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr5616816480

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása