Debrecen zenei koncepciója és a zenei oktatás
2020. január 13. írta: Poptanító

Debrecen zenei koncepciója és a zenei oktatás

A hazai könnyűzenei képzés állt a fókuszban az idén 30 éves debreceni Rocksuli és az NKA Hangfoglaló Program Magyar Könnyűzenei Oktatást Támogató Alprogramjának közös, „Könnyű/Zenét/Tanulni” című konferenciájának, amelynek a debreceni Ifjúsági Ház ad

Süli András, a Campus Fesztivál programigazgatója, a Hangfoglaló Program mentora Debrecen zenei koncepciójának megalkotásáról beszélt. Előadásának különös pikantériát kölcsönzött az a tény, hogy éppen azokban a percekben fogadta el a város közgyűlése a programot, ellenszavazat nélkül.

 

A döntésnek köszönhetően a Debrecenben zenélők, zenét tanulók számára gyakorlati intézkedések születnek. A koncepció megalkotását egy részletes kutatás előzte meg, amelynek köszönhetően számos dologra derült fény Debrecen zenei életéről, a zenélés és a zenélni tanulás körülményeiről, valamint a zenészekről és azokról, akik zenélni akarnak a városban. A kutatás és a helyzet részletes elemzése teremtette meg az alapot az érdemi javaslatok megfogalmazásához, amelyek összhangban vannak Debrecen 2030-ig megfogalmazott kulturális stratégiájával. A koncepció meghatározott egy hosszú távú stratégiát és elemezte a megvalósításához szükséges gyakorlati lépéseket. Javaslattal élt Debrecen városának tudatos, proaktív hozzáállásra a zenei élettel kapcsolatos döntések meghozatala terén. Eszerint nem csak financiális, hanem mentális támogatást is igyekeznek nyújtani a zenekaroknak, támogató környezet kialakítva az előadóknak. Első lépésként – a vidéki városok közül egyedülálló módon – könnyűzenei szolgáltató irodát nyitnak 2020 elején, amelynek szakemberei a pályázati tanácsadástól kezdve a koncertszervezésen át a legkülönbözőbb szakmai tippekig, több területen segítik a kezdő zenekaroknak. Az egyik legfontosabb cél a magyarországi zeneipar súlypontjainak újragondolása, mely szerint a vidéki városok jussanak nagyobb szerephez. A már meglévő támogatási struktúrákhoz kevéssé férnek hozzá a zenészek, sokuknak a megfelelő ismerete sincs, elsősorban a profik élnek pályázati lehetőségekkel. A kifejezetten kezdő, amatőr zenészeknek szóló Hangfoglaló Programról is csupán a megkérdezettek 15 százaléka hallott. A pályázatírás a professzionális réteg számára is problémákat okoz. A könnyűzenei szolgáltató iroda legfontosabb feladata a pályázati tanácsadás lesz mind a profi, mind az amatőr zenészek számára. A kutatás szerint a helyi könnyűzenének nincs külön sajtója, ám egyetértenek abban, hogy legalább egy, vagy akár több ilyen platformra is szükség lenne a városban. Ezt a hiányt igyekszik orvosolni a PusztaHang zenei blog. A koncepció kitér egy új próbaterem-komplexum megvalósítására, a meglévő koncerthelyszínek fejlesztésére, mobil kreatív közösségi terek üzemeltetésére, de tervezi zeneipari háttérszakmák megismerésére való képzések indítása is. Az Ifjúsági Házban hamarosan megnyíló könnyűzenei szolgáltató iroda csak a kezdete egy olyan hosszú távú folyamatnak, amely Debrecen zenei kultúrájának alapos újrastrukturálását és fejlesztését jelenti. A közgyűlés által elfogadott program mindezen felül egy kisléptékű pályázati támogatási rendszert is felállít, amelynek köszönhetően többek között hangfelvétel készítésére, videoklipre, próbaterem-bérlésre vagy hangszervásárlásra kérhetnek támogatást a debreceni zenészek és zenekarok.

Süli András/Énekes András

78309390_2547079918907129_5210384522251599872_o.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr6615407056

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása