Marosvásárhely folytatja
2024. augusztus 07. írta: Poptanító

Marosvásárhely folytatja

Ugyanazon a helyen, többségében ugyanazokkal az oktatókkal, de valószínűleg a korábbi tanulói létszám felével folytatja tevékenységét szeptembertől a Marosvásárhelyi Rocksuli, ami az év elején kénytelen volt felfüggeszteni a működését. Hints Zoltán igazgató arról is beszélt, hogy a folytatásban nem kis szerepe van Pataky Attilának, az Edda frontemberének.

240807-hints2.jpg– A 2023/24-es tanév első felét még végigcsinálta a Marosvásárhelyi Rocksuli. Hány diáktól és tanártól kellett akkor elbúcsúzni, és pontosan mi volt a döntés háttere?

– Emlékezetes nap 2024. február 3-a, amikor 92 diáktól és 11 oktatótól búcsút véve beszüntette a működését a Marosvásárhelyi Rocksuli. Ezzel egy hétéves korszak zárult le, és akkor úgy tűnt, véglegesen, mert nincs esély a folytatásra. Mindez elsősorban azért alakult így, mert bár nagyon sok megbeszélésen, konferencián és találkozón vettünk részt, amelyeken mindig az hangzott el, hogy szükség van ránk, kell egy könnyűzenei oktatásmódszertani központ és egy oktatási hálózat, nem történt semmi. Nem történt semmi a kiszámítható, legalább részleges finanszírozásunk, támogatásunk érdekében. Így mindvégig közösségi zeneoktatást folytattunk, vagyis nem egy akkreditált, hagyományos iskola voltunk, hanem inkább egy közösségi tér, ahol a zeneoktatás a csapatépítés eszköze. Iskolán kívüli rendszerkét működtünk, ahol egyénre szabott tanterv szerinti oktatás folyt, és a félévek végére lehetett eljutni a valódi célhoz, az alkalmi együttesek összeállításához és a közös zenélésekhez.

– Mi változott, hogy most úgy tűnik, szeptembertől újra kinyit a Marosvásárhelyi Rocksuli?

– Cserteg István, a Peron Music Alapítvány alapítójának az ötlete alapján, 2024 elején tettünk egy utolsó kísérletet, hogy felhívjuk a nehézségeinkre a figyelmet. Élvonalbeli magyarországi zenészeket kerestünk meg, hogy egy-egy videófelvétellel támogassák a Rocksulit, csak annyit üzenjenek: „Kell a Rocksuli”. Voltak, akik megígérték, de nem küldték, de a többség nem is reagált, ami azt éreztette velünk, hogy talán nincs is szükség ránk. Aztán jelentkezett az Edda Művek frontembere, Pataky Attila, hogy támogatja a törekvéseinket, sőt a hitelesség kedvéért el is jön, hogy a Rocksuliban készüljön el vele a felvétel. Így is történt, és természetesen nem csak az általunk kért három szó hangzott el, hanem egy komoly érvelés mellettünk. Ezt követően minden megváltozott. Tudtuk, hogy mégsem volt hiábavaló az elmúlt hét év, és hogy mindent meg kell tenni a folytatásért. Ezt követően a marosvásárhelyi Daimler MC motorosklub is konkrét támogatást ajánlott fel, és sikerült azt is elérni, hogy a tantermeinket szeptemberig ne adják másnak bérbe, amiért nagyon hálásak vagyunk a református egyháznak. Szóval valami elindult. Folyamatosan szólt a telefon, jöttek az üzenetek, egykori diákok biztattak, szülők reménykedtek. Neki láttunk az alapoktól újjá szervezni mindent.

– Hosszú távra terveznek, avagy ismét csak egy-két félévet lehet előre látni?

– Folyamatos működésre törekszünk, de továbbra is hiányzik az a támogatási rendszer, ami stabil alapot teremthetne hosszú távú tervezéshez.

– Mennyire lehet a régi tanárokat újra csatasorba állítani?

– Az oktatói csapat egy része valószínűleg újra csatlakozik a Rocksulihoz. Ugyanakkor a vannak helyek, amikre folyik az oktatók toborzása. Azt hiszem, nem lesz gond az oktatói csapat összeállítása.

240807-hints1.jpg– Mennyire lesz nehéz visszacsalogatni a diákokat?

– A felméréseink alapján nem lesz könnyű dolgunk. A Rocksuli bezárásának híre sok helyre eljutott, így a közeljövőben komoly kampányba kell kezdenünk, hogy a régió lakosságával tudassuk: folytatjuk. Abban azonban biztosak vagyunk, hogy a legjobb esetben is az eddigi átlaglétszám (100–120 diák) felét tudjuk majd beiskolázni.

– Lesz-e bármilyen változás az oktatás vagy a működés rendszerében?

– A Rocksuli működési alapelve változatlan marad: közösségi zeneoktatás. Persze folyamatosan igyekszünk emelni a színvonalat, és tanulunk másoktól. Viszont, ha nem kerülünk be egy magyarországi támogatási rendszerbe, a jövőnk kiszámíthatatlan. Nem arról van szó, hogy a teljes működési költséget fel kellene vállalni valakinek, hanem arról, hogy az összes költséget nem lehet a diákokra hárítani, mert akkor sokan elesnek ettől a lehetőségtől. Ugyanakkor csak a tandíjakból nem tudjuk megvalósítani az oktatást kiegészítő programjainkat, amiknek a közösség kialakításában, és a zenei tehetségek támogatásában van fontos szerepük. Az új tanévben is folytatni szeretnénk a meghívott előadóművésszel zajló gálaműsort, a Kortárs zene napját, a Peron Music Tehetségkutatót, a Vágtass velem! programot, és nem utolsósorban a workshop-okat, konferenciákat, illetve a határon túli magyar könnyűzene történetét feltáró kutatásokat is.

B. Zs.

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr9918462275

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása