Mentális életmentés zenével is
2024. február 01. írta: Poptanító

Mentális életmentés zenével is

A ceglédi Kossuth Művelődési Központ második alkalommal fogadja a Hangszert a kézbe (HAK) kiállítást. A február elejei rendezvény kapcsán Détári-Lukács Ágnessel, az intézmény vezetőjével nemcsak a HAK-ról, de Cegléd zenei életéről is beszélgettünk.

240201-cegled1.jpg– Cegléden volt a 23. Hangszert a kézbe kiállítás 2018 novemberében. Miért tartották akkor fontosnak, hogy meghívják a városba ezt a rendezvényt?

– Egy évvel korábban lettem a ceglédi Kossuth Művelődési Központ igazgatója, és miközben kollégáimmal már akkor is folyamatosan figyeltük, mi minden történik máshol, azt is fontosnak tartottam, hogy olyasmit hozzak ide, ami addig még nem volt. Szerencsére ismertem a Hangfoglaló Programot, egy szolnoki kolléganőm pedig mesélt a Hangszert a kézbe kiállításról, így nem volt kérdés, hogy megkeressük a szervezőket. Azóta is minden olyan programot fontosnak tartok, ami kilép a szokványos keretek közül, az ifjúságot és főleg a középiskolásokat szólítja meg. Szeretem a tevőleges programokat is, amikor nemcsak frontális előadás van, hanem meg lehet hallgatni, kézbe lehet venni, ki lehet próbálni dolgokat, alkotni lehet.

– A Ceglédi Dobmúzeum, a dobos gálák, de az itteni rocksuli miatt is úgy tűnik, a városban van helye a könnyűzenének. Miért ilyen muzikális Cegléd?

– Egyrészt ma is egy olyan paraszt-polgári réteg lakja, akiknél a zene szeretete, a zenélés, a hangszeres tudás – legyen az zongora vagy akár hegedű –, az éneklés (kórusban vagy nótázva) generációról generációra örökítődik. Jó ideje kiváló szakemberek teremtik meg nálunk az alapokat a Mazsola muzsikától (0-3 éves kor), az iskolai énekkarokon át egészen a Rocksuliig. És vannak ceglédi példaképek, Sárik Péter, Bori Viktor, Banai Szilárd vagy említhetném a Zanzibár és a Fatal Error zenekarokat is.

– A Kossuth Művelődési Központban mennyire gyakoriak a könnyűzenei programok?

– Régről van egy stabil, jazzszerető közönségünk, nagy elődök, Dr. Lénárd Béla, Kármán Sándor munkájának köszönhetően. Ennek továbbvitele a mi felelősségünk, így van például jazz sorozatunk. Kármán Sándor az utolsó három Dobosgáláját már nálunk tartotta, úgyhogy 2021-es halála óta jazz emlékestekkel tisztelgünk előtte. A színháztermünkben is rendszeresek a könnyűzenei koncertek – az Anna and the Barbies, a Budapest Bár járt nemrég nálunk –, illetve musicaleknek is helyet adunk, márciusban jön a például a Szép nyári nap Neoton slágerekkel. A Hangfoglaló Program immár hetedik éve tartja támogatásra érdemesnek a ház koncertsorozatait, aminek köszönhetően havi rendszerességgel vannak élőzenés rendezvényeink, akkusztikus vagy crossover formációkkal, olyan fellépőkkel, akik illenek a ház sajátosságaihoz. De ennek a támogatásnak köszönhetően szerettettük meg a közönségünkkel az udvarainkat is, ahol a nyáresti koncerteket rendezünk. És, ha már felsorolás: ne feledkezzünk meg a helyi diákönkormányzattal 2012 óta rendezett Utcazene Fesztiválunkról sem, amikor a Városnaphoz kötődően 12-15 helyen szól a zene élőben. De arra is büszkék vagyunk, hogy a Hangfoglaló Program támogatásának köszönhetően azon kevés helyek közé tartozik Cegléd, amelyiknek van városi zenei koncepciója.

– A Hangszert a kézbe általában három napra „megszállja” az intézményeket. Mekkora szervezés vagy plusz munka, hogy fogadni tudja a Kossuth Művelődési Központ ezt a rendezvényt?

– Fel vagyunk készülve az ilyesmire, nálunk folyamatosak a rendezvényszervek. Mivel nemcsak belső programokat szervezünk, és nemcsak színházat vagy koncertet, rugalmasan állunk a különlegesebb vagy eltérő szervezést igénylő feladatokhoz is.

– Miért tartotta fontosnak, hogy hat év után ismét legyen Cegléden Hangszert a kézbe?

– Mert különleges, mert adunk vele, mert tanórába építhető, de egyben családi program is. Közben pedig az élőzenét népszerűsíti, a hangszeres tudás fontosságát hangsúlyozza, a zene pszichére ható erejét, ami a covid alatt megfogalmazott szállóigénkhez is passzol: „A kultúra mentális életmentő!”

– Csak ceglédiek próbálgatják majd a hangszereket vagy a környékről is várhatók látogatók?

– Mi a térséget szolgáljuk ki, a város határán túl nyúlik a szerepünk, így ahogy minden programra, erre is jönnek a környező településekről. Részben annak köszönhetően is, hogy a Hangszert a kézbe program lehetőséget ad buszos utaztatásra, így a kistérségből, Csemőből, Törtelről és a város külterületi részeiből is jönnek gyerekek. Olyan helyekről, ahonnan az utazási költség megterhelő lett volna.

– A háznak mi a hozadéka egy ilyen rendezvényből?

– Nyitottak vagyunk az újra, a megszokottól eltérőre, ha az színvonalas, és a közönségüket szolgálja, hiszen az ilyen programok a mi szolgáltatásunkat is színesíti. De titkon bízom abban is, hogy a három nap alatt felbukkannak új garázszenekarok, mert az utóbbi időben nem hallani helyi diákbandákról, amit rettentően sajnálok. És a Hangszert a kézbe felhívhatja a figyelmet a Ceglédi Rocksulira is, aminek minden reklám jól jön.

B. Zs.

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr8518316413

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása