Zene- és filmipari munkákhoz is megnyithatja a kapukat a Sound design képzés – mondta el Hajnóczy Csaba, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Média Intézetének egyetemi adjunktusa a Sound design képzéssel kapcsolatban.
– Miként született meg a képzés ötlete?
– A MOME régóta tart felnőttképzési tanfolyamokat. A Sound design, mint tematika ötlete hét éve merült fel, a részletek kidolgozása és elfogadása után pedig öt évvel ezelőtt kezdtük el az oktatást.
– Kiket várnak a képzésre, szükséges-e előképzettség?
– Nincs felvételi, de ajánlott, hogy valamely DAW (Digital Audio Workstation – pl. Ableton Live, Protools, Logic, Reaper stb.) használatában legalább alapszinten tájékozott legyen a jelentkező.
– Mennyire kell érteni a zenéhez egy ilyen képzés résztvevőinek?
Nem elvárás, de előny. Jelentkeznek is szép számmal gyakorló zenészek különböző műfaji hátterekkel.
– Miért éppen a MOME-n indulhatott el egy ilyen képzés?
– A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen régtől fogva fontos a zene és a hang. Nem kisebb személyiség, mint Földes Imre tanított intézményünk korábbi korszakában, az Iparművészeti Főiskolán zenetörténetet. A Média Intézet megalakulása óta ez a kapcsolat a vizuális alapú design és a hang között elválaszthatatlan lett, az animációs, a média design-os, sőt a fotós és a grafikus hallgatók nem boldogulnak hanggal kapcsolatos ismeretek nélkül.
– Mit jelent a projekt végén a gyakorlati projektmunka?
– A résztvevők saját választásuk alapján, a mentortanár irányításával szakirányt választanak. Filmhangot, game soundot, autonóm hangművészeti alkotást vagy kreatív kódolás alapú munkát készítenek. Az alkotásokat a kurzuszáró eseményünkön mutatjuk be.
– Hol helyezkedhetnek el a végzettek?
– Megszerzett ismereteiket saját tevékenységükben, projektjeikben tudják kamatoztatni, illetve ez a tudás segítség lehet zene- és filmipari munkák elvégzéséhez, adott esetekben állások betöltéséhez.
Takács Erzsébet