Az elektronikus zene új távlatai
2024. január 15. írta: Poptanító

Az elektronikus zene új távlatai

A legutóbbi Connect – Elektronikus Hangszer Konferencia előtt a Berklee Now felkérte a konferencia néhány előadóját, hogy meséljenek a kedvenc elektronikus hangszerükről, pontosabban új eszközükről. Kiderült, a laptopoknak még mindig fontos a szerepük, de a művész a képernyő mögül kilépve egyre innovatívabb eszközökkel alkothat.

240115-connect1.jpgAz elektronikus zenészekről az a sztereotípia él a köztudatban, hogy egy laptop mögött, a közönség elől elbújva kattintgatják az előre beprogramozott ütemeiket és szintetizátorjeleket. Tény, sok emlékezetes elektronikus zenei előadás valóban így zajlott. Ám a legutóbbi Connect – Elektronikus Hangszer Konferencián új perspektívákat ismerhettünk meg. A laptopok még mindig fontos szerepet játszanak a produkciókban, de a művész egyre inkább kiléphet a képernyő mögül, és olyan eszközökkel alkothat, amelyek egyre innovatívabbak.

„Amikor 2019-ben elkezdtünk elektronikus zenével foglalkozni, az elsődleges hangszer, amit használtunk, a laptop volt. Ez azóta sem sokat változott, viszont egyre gyakrabban látjuk, hogy a művészek újfajta hardvereket, például dobgépeket és szintetizátorokat használnak” – mondta Michael Bierylo, a berklee-i Elektronikus Zenei Tanszék vezetője. Talán ezért is döntött úgy a Berklee Now, hogy a legutóbbi Connect előtt felkeresi a konferencia néhány előadóját, hogy meséljenek kedvenc, új elektronikus hangszerükről.

Alfred Darlington, az Elektronikus Zenei Tanszék professzora alig várta, hogy a világ megismerje a Monome Grid nevű új elektronikus hangszert. A Monome Grid olyan, mint egy számítógépbillentyűzet és egy szintetizátor keveréke. „Számítógépre csatlakoztatva teljesen egyedi hangzásvilágot tudunk vele létrehozni. Emellett hangsávokat is lehet vele szerkeszteni.”

Michele Darling a Berklee College of Music dékánhelyettese szerint az Ableton elektronikus hangszereket tervező cég 2023-ban is kitett magáért. „Az Ableton kiadta a Push 3 zenei szoftver legújabb változatát. A szoftver segítségével a produkciók szinte minden aspektusát egy vezérlőből irányíthatják. Az új verzió önálló, laptop nélkül is játszható változat. Az új kialakításnak köszönhetően a zenészek minden eddiginél precízebben szabályozhatják a hangmagasságot.”

240115-connect2.jpg„Én csak Blinky-nek nevezem” – nevetett Dan Freeman tanársegéd. „Ez alapvetően három konzol, amelyeket egy basszusgitár nyakára rögzítenek tépőzárral. Lehetővé teszik, hogy levegyem a felszerelésemet a keverőpultról, és visszatérjek a kedvenc hangszeremhez, amelyet szinte egész életemben használtam – a basszusgitárhoz. Emellett segít a virtuóz előadásra koncentrálni, és – ami nekem hatalmas élmény – még szórakoztató is rajta játszani.”

„Számomra az úgynevezett MiMu-kesztyű a legizgalmasabb” – mesélte Rishabh Rajan professzor. „Ezt a technológiát körülbelül egy évvel ezelőtt fedeztem fel, és gyökeresen megváltoztatta az elektronikus zenei előadásmódomat. A MiMu kesztyű egy vezeték nélküli, ruhadarabként viselhető vezérlő, amely bármilyen elektronikus zenei eszköznél használható. Egy ilyen kontroller használata lehetővé teszi az előadó számára, hogy a zenét kézmozdulatokkal hozza létre és irányítsa, mintha a zene egy kézzelfogható tárgy lenne, amelyet előadás közben formálunk meg. A kesztyűk használata az előadásokon interaktívabb élőzenei előadást eredményez, amelyet a közönség is jobban értékel.”

John Mirisola

(Fordította: Ifj. Rozsonits Tamás)

Forrás: https://college.berklee.edu/news/preview-the-latest-electronic-performance-gear-from-connect-2023

A bejegyzés trackback címe:

https://poptanitas.blog.hu/api/trackback/id/tr1518303127

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása