Magyarország egyik legrégebbi diákvárosa Sárospatak, ami jó ideje azon kevés települések közé tartozik, ahol zeneiskola is működik. Többek között ezekkel a gondolatokkal nyitotta meg Sikora Attila, Sárospatak alpolgármestere a 73. Hangszert a kézbe kiállítást A Művelődés Háza és Könyvtára épületében.
A 2017-ben elindított Hangszert a kézbe kiállítás először érkezhetett Sárospatakra, ahol a Makovecz Imre által tervezett, és nemrégiben teljesen felújított A Művelődés Háza és Könyvtára színház- és klubterme fogadta be a mintegy száz hangszert és hangtechnikai berendezést. Mint a kiállítás megnyitóján Bajnai Zsolttól, az egyik ötletgazdától elhangzott, az először csak nyolc állomásosra tervezett sorozatból nem válhatott volna hetedik éve utazó, eddig több mint 140 ezer látogatót fogadó kiállítás a Nemzeti Kulturális Alap és az NKA Hangfoglaló Program támogatása, illetve a kipróbálható eszközöket kölcsönző Hangszeresek Országos Szövetsége (HANOSZ) tagsága nélkül.
A 73. Hangszert a kézbe kiállítást hivatalosan Sikora Attila, Sárospatak város alpolgármestere nyitotta meg, aki emlékeztetett arra, hogy Magyarország egyik legrégebbi diákvárosa Sárospatak, ami jó ideje azon kevés települések közé is tartozik, ahol működik zeneiskola. A zenélés fontosságáról beszélő helyi politikus felhívta arra is a figyelmet, hogy a Sárospatakon is alkotó Comenius már a 17. században fontosnak tartotta az élmény alapú oktatást. Sikora Attila mindehhez hozzátette: éppen azért örül, hogy a Hangszert a kézbe Sárospatakra érkezett, mert ez végre egy olyan kiállítás, ahol nem tilos, hanem majdnem kötelező megfogni és kipróbálni a kiállított tárgyakat.
A Hangszert a kézbe kiállítás 270. kiállítási napján tartott megnyitón Andrásik Remo, a HANOSZ főtitkára, gitáros és zenetanár a zenélés, a zenekari zenélés fontosságára hívta fel a jelenlevők figyelmét, kiemelve, hogy szerinte sokkal boldogabb az, aki zenél, és sokkal könnyebben köt barátságokat az, aki zenekarban játszik. Sajószegi Gábor, A Művelődés Háza és Könyvtára igazgatója megköszönte a szervezőknek, hogy végre Sárospatakra is megérkezett a Hangszert a kézbe, és emlékeztetett arra, hogy az általa vezetett intézmény lényege a nyitottság és a befogadás.
A sárospataki Hangszert a kézbe megnyitója után nemcsak a hangszerek kipróbálása folytatódhatott, hanem az azzal párhuzamosan zajló rendhagyó énekórák is. Az első kiállítási napon többek között az Antares együttes, Benkő Zsolt és együttese valamint Lombos Márton is tartott rendhagyó énekórákat a sárospataki A Művelődés Háza és Könyvtárában, ahol október 5-én, csütörtökön délutánig várja látogatóit a 73. Hangszert a kézbe kiállítás.
K. B.
Fotók: Csapó Virág