Az egyetemi könnyűzenei oktatás nyugaton jó ideje jelen van. Németországtól keletre viszont a Debreceni Egyetem lesz a debütáló, ahol dedikáltan könnyűzenével foglalkozó képzés indul. „Az egyetem kitartott az elképzelése mellett, és akkor sem adta fel az elindulási ötletét, amikor úgy tűnt, nem fogja siker koronázni a próbálkozásunkat” – mondta el Kapusi Kálmán, az egyetem Zeneművészeti Karának egyetemi docense, a Könnyűzenei Intézet igazgatója.
– Mikor és miért vetődött fel a szak elindításának gondolata?
– A Debreceni Egyetem vezetésében 2016-ban merült fel először a szak elindításának lehetősége, amivel nem sokkal később megkeresték a Zeneművészeti Kar vezetését is, akik szakmailag támogatták az elképzelést. Mindebben szerepet játszhatott, hogy az egyetemi vezetés több tagjának is van zenei előképzettsége és néhányan aktívan is zenélnek különböző könnyűzenei együttesekben. A magyar felsőoktatásban elérhető zenei képzési palettát áttekintve, az láthatjuk, hogy a klasszikus, a jazz és a népzene területén évek, évtizedek óta elérhetők a legmagasabb szintű képzések, egészen a tudományos fokozat megszerzésének lehetőségét biztosító doktori iskolákkal bezárólag. Ezzel szemben a könnyűzene, ami statisztikák vizsgálata nélkül is a legnépszerűbb zenei irányzatként jellemezhető, idáig csak középfokon, különböző minőségű képzéseken volt elsajátítható. Miközben tőlünk nyugatra az amerikai Berklee College of Music 1945 óta, a University of Liverpool - Institute of Popular Music 1988 óta nyújt világszínvonalú képzést a könnyűzene szinte minden területén. De a könnyűzenei képzések sorra jelennek meg a nyugat-európai egyetemek kínálatában is. Németországtól keletre viszont jelenleg egy felsőoktatási intézmény sem kínál dedikáltan a könnyűzenével foglalkozó képzést, így a Debreceni Egyetem egy hatalmas potenciállal rendelkező és a régióban eddig kiaknázatlan területen lesz az első, ahol elérhető ilyen képzés.
– Miért éppen a Debreceni Egyetemen tud elindulni először az alapszak az országban?
– Ha röviden kell összefoglalnom, akkor itt egy helyen található meg a szükséges szakmai tudás, a gazdasági háttér és a támogató vezetői környezet. Emellett az akkreditáció során nagy előnyt jelentett, hogy a képzés gondozásában tevékenykedők közül mindannyian több évtizedes tapasztalattal rendelkezünk nemcsak a komolyzene, hanem a könnyűzene területén is. A Debreceni Egyetem Könnyűzenei Képzési Központja 2018-ban jött létre, ami egy felújított, háromszintes, korszerű infrastruktúrával felszerelt épületben kapott helyet. Abban az évben az egyetem a Kőbányai Zenei Stúdióval közösen szabadon választható könnyűzenei kurzust indított, amely később online felnőttképzési kurzussal is kiegészült. A Könnyűzenei Képzési Központ időközben szervezeti átalakuláson ment át, 2021-től Könnyűzenei Intézet. Az oktatói gárda helyi tanárok alakult, akik nagy elszántsággal vetették bele magukat az képzésbe. Közben az egyetem is kitartott az elképzelése mellett, és akkor sem adta fel a képzés indításának ötletét, amikor úgy tűnt, nem fogja siker koronázni a próbálkozásunkat. Külön köszönet illeti Bács Zoltán kancellár urat, valamint Szilvássy Zoltán rektor urat, akik személyesen felügyelték a képzés indításával kapcsolatos legfontosabb állomásokat.
– Kiket várnak a képzésre?
– Elsősorban azokat a fiatalokat, akik a legmagasabb szinten szeretnének foglalkozni a könnyűzenével, és rendelkeznek az ehhez szükséges elhivatottsággal, megfelelő zenei alaptudással. Rajtuk kívül várjuk azokat a már professzionális szinten játszó zenészeket is, akiknek egy könnyűzenei diploma koronázná meg az életpályáját. Egészen biztos vagyok benne, hogy ők is sokat tanulhatnak majd, hiszen egy olyan komplex képzésben vehetnek részt, amely a zenélésen és hangszeres játékon túl betekintést enged a produceri és menedzsment ismeretek világába, és gyakorlatot ad például a stúdió munkát illetően is.
– Milyen elhelyezkedési lehetőséget kínálhat ez a diploma?
– A végzettek a könnyűzeneipar keresett zenekari zenészeivé válhatnak, egyénileg vagy különböző zenekari formációikkal megjelenhetnek akár a hazai, akár a nemzetközi zenei életben, valamint alkalmasak lesznek zenei vagy kulturális intézmények működésében szakmai kompetenciájuknak megfelelő, aktív, közreműködői vagy egyszerűbb irányítói, könnyűzenei menedzsment feladatok ellátására is. Ezen felül a vonatkozó kormányrendelet kimondja, hogy művészeti szakgimnáziumban a művészeti tárgynak megfelelő szakos felsőfokú szakképzettség szükséges ahhoz, hogy valaki taníthasson. Ez a terület jelenleg is kialakulóban van a közoktatásban, de a végzetteket erre is feljogosítja majd az oklevelük.
– Kikből áll a tanári gárda?
– A megfelelő irányt és támogatást azok a nemzetközileg is elismert oktatók adják meg, akik nemcsak tanítják majd a tehetséges fiatalokat, hanem mentorként is segítik a fejlődésüket. Ilyen oktatók lesznek többek között Wolf Kati és Erdős Fruzsi énekesek, Ferencz Péter (Peet) producer, Tóth Marcell billentyűs, Gudics Marcell és Gudics Martin dob és basszusgitár oktatók, Gyémánt Bálint jazzgitáros, Kovács János trombitatanár, Linzenbold Gábor szaxofontanár és Tóth Dániel harsona tanár, valamint Varga Antal, az Abrakazabra zenekar vezetője, aki a képzés alapját nyújtó zenekari gyakorlat tárgyat oktatja majd.
– Milyen szakirányt nyújt a képzés és hány fővel indítják el?
– A 6 féléves BA alapszakon összesen nyolc – könnyűzenei gitár, basszusgitár, billentyűs hangszerek, ütőhangszerek, ének, szaxofon, trombita és harsona – szakirány közül választhatnak majd a felvételizők. A tervezett létszám összesen körülbelül 25-30 fő, de ez nagymértékben függ majd a jelentkezők felkészültségétől is.
Takács Erzsébet